Wśród nich znajdą się dzieła najcenniejsze dla polskiego dziedzictwa narodowego, m.in. obrazy: "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Babie lato" i "Kuropatwy" Józefa Chełmońskiego. Kolejne zasoby będą pojawiać się sukcesywnie w najbliższych miesiącach.
- Takie projekty zwiększają zainteresowanie kulturą - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł powiedział, że na mocy porozumienia na portalu KRONIK@ znajdzie się kilkanaście tysięcy najcenniejszych dzieła sztuki z kolekcji instytucji. Jak dodał, chodzi m.in. o obrazy Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, "Pomarańczarkę" Gierymskiego czy dzieła Malczewskiego i Wyspiańskiego, a także eksponaty sztuki starożytnej, dawnej, rzemiosło. - Dla nas jest to niezwykle ważny element popularyzacji dziedzictwa, ale też zwiększania dostępności do naszych zbiorów – tłumaczy dyrektor MNW.
Minister Piotr Gliński dodał, że KRONIK@ to dodatkowe repozytorium zwiększające dostęp do dóbr kultury, ale także zwiększające ich bezpieczeństwo. Szef resortu kultury podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę także w digitalizacji kulturowego dziedzictwa w obliczu rosyjskiej agresji
Obecnie na portalu kronika.gov.pl zgromadzono prawie 16 milionów obiektów pogrupowanych w 67 kategorii tematycznych. Wśród nich: archiwalia, książki, rękopisy, prasa, grafiki, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki i fotografie. Celem projektu jest stworzenie - w ramach istniejącej infrastruktury państwa - miejsca do długotrwałego i bezpiecznego przechowywania zasobów kultury i nauki, a także budowa platformy integrującej wszystkie dotychczasowe portale w tym obszarze, wraz z wyszukiwarką umożliwiającą przeszukiwanie zintegrowanych zbiorów.
IAR/ep