Redakcja Polska

"Polska - kraj poetów?" - dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

05.02.2023 11:00
O polskiej poezji, w tym twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, rozmawiali uczestnicy sobotniej dyskusji "Polska - kraj poetów? Porozmawiajmy o polskiej poezji". Spotkanie zorganizowano podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej.
Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej.
Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej.TT @iingwen

Od wtorku w stolicy Tajwanu odbywa się Taipei International Book Exhibition TIBE, jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska po raz pierwszy występuje w roli gościa honorowego. W trakcie wydarzenia odbywają się m.in. spotkania z polskimi twórcami i koncerty. 

W dyskusji na temat polskiej poezji uczestniczyli: poetka Marzanna Bogumiła Kielar, wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler (prowadzący) oraz chiński poeta, wydawca Bei Ling.

Zdaniem Marzanny Bogumiły Kielar poezja w Polsce zawsze była ważniejsza, niż proza. Zgodził się z nią Bei Ling. "Tak, Polska jest krajem poetów i poezji, ale nie tylko. Jest też krajem muzyki" - wskazał.

Z kolei wicedyrektor Instytutu Książki powiedział, że "nieprawdą jest to, że polska literatura poezją stoi".

"To jest trochę nadużycie. Faktem jest, że w okresie stanu wojennego, w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, poezja była najbardziej silną formą wyrazu tych różnych rzeczy związanych z sytuacją polityczną, ze świadomością wspólnotową" - zwrócił uwagę Koehler.

Dodał, że w tamtym czasie Czesław Miłosz, mieszkający w USA mówił o tym, że "poezja amerykańska czy poezja zachodu jest trochę o niczym". "Na najważniejsze pytania, które ludzie zadają sobie w życiu już nikt nie odpowiada. Wydaje się, że poezja polska niosła wtedy poważne pytania, stąd była potrzebna i ważna, była tłumaczona i miała taką pozycję, jaką miała" - wskazał.

W jego ocenie współczesna polska poezja "upodobniła się do poezji zachodniej i już chyba nie jest taką poezją niosącą zasadniczą strukturę myślenia". "Może duża, dobra powieść podejmuje się tych pytań, ale faktycznie polska poezja niestety stała się poezją kraju, gdzie jest duża konsumpcja i życie z dnia na dzień" - ocenił Koehler.

Podczas debaty rozmawiano także o Czesławie Miłoszu, Zbigniewie Herbercie i Wisławie Szymborskiej. Uczestnicy dyskusji dzielili się ze słuchaczami osobistymi wspomnieniami związanymi z nimi.

Oceniono, że Miłosz przez wiele lat był poetą zakazanym w Polsce, nie znano jego poezji. Z kolei Herbert - jak mówiono - jest przez Polaków uznawany za duchowego lidera "Solidarności". Oceniono, że każdy z tych poetów to jest "osobne pasmo górskie".

Bei Ling powiedział, że Wisława Szymborska po otrzymaniu Nobla w dziedzinie literatury stała się bardzo sławna na Tajwanie i w Chinach. Ma tam bardzo dużo swoich czytelników. "Jej poezja jest łatwa do zrozumienia, humorystyczna i pełna ironii" - ocenił Ling.

Organizatorem polskiej prezentacji są Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej".


PAP/ho

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.

Litwa: w Kownie otwarta została wystawa prac Aleksandry Waliszewskiej

02.02.2023 16:15
W Kownie na Litwie od dzisiaj będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy". Jak informują organizatorzy, jest to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Wilnie.

Wilno: polski skrzypek Janusz Wawrowski wystąpi z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną

04.02.2023 10:37
O 18:00 w Litewskiej Filharmonii Narodowej rozpocznie się koncert polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego. Muzyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia.

We Wrocławiu działa pierwsza w UE filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego

05.02.2023 10:00
Powołana we Wrocławiu Fundacja Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce jest pierwszą na terenie UE filią powstałej w latach 90. XX w. lwowskiej uczelni. Filia ma formę instytutu kultury, a jej działalność będzie koncentrować się na realizacji projektów naukowych, kulturalnych i społecznych.