"Według danych Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w ciągu 11 miesięcy wojny Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury" - poinformował resort kultury.
"Na terytorium Ukrainy przed wojną istniało ponad 5 tys. muzeów, 65 rezerwatów historyczno-kulturalnych i ok. 170 tys. zabytków, w tym siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. W ciągu dziesięciu miesięcy wojny Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zarejestrowało ponad 800 przypadków zniszczeń dokonanych przez wojska rosyjskie na dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Liczba ta z każdym dniem rośnie, a i tak nie obejmuje wszystkich obszarów i zniszczeń" - podał MKiDN.
Ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych są pogwałceniem prawa międzynarodowego. Obecnie, jak nigdy wcześniej, Ukraińcy i dziedzictwo kulturowe znajdujące się na Ukrainie potrzebuje wsparcia i pomocy całej społeczności świata. Film stanowi przekaz skierowany do organizacji i społeczności międzynarodowej, dla przedstawienia skali i bezwzględności zniszczeń, jakie są tam dokonywane.
Film "Wymazać naród"(ang."Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to dokument pokazujący zniszczenia na dziedzictwie kulturowym Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r.
Celowa destrukcja ukraińskiego dziedzictwa
W produkcji pokazano dokonane przez rosyjskie oddziały celowe zniszczenia ukraińskich zabytków - od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy. Na dziedzictwie kultury świeckiej i sakralnej Ukrainy - od zabytków archeologicznych, aż po współczesne biblioteki i szkoły - rosyjscy agresorzy nieustannie dokonują licznych zbrodni.
Wypowiedzi ukraińskich przedstawicieli świata kultury pokazują walkę barbarzyńskiego najeźdźcy z ukraińską tożsamością i kulturą, walkę, w której ukraińscy żołnierze i cywile oddają życie.
Dokument "Wymazać naród" sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zrealizowano na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Film jest dostępny z napisami w językach: angielskim, ukraińskim, polskim, perskim i rumuńskim. Wkrótce będą także dostępne tłumaczenia w kolejnych językach.
PAP/dad