Redakcja Polska

W Brnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej

18.04.2023 14:25
W Brnie, drugiej co do wielkości aglomeracji Czech, w poniedziałek rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej. Skupiają się nie tylko na współczesnym filmie i literaturze, ale także na dawnej polskiej stolicy włókienniczej Łodzi. Ważne miejsce zajmuje wspomnienie o powstaniu w Getcie Warszawskim.
Plac Wolności, jedna z wizytówek Brna
Plac Wolności, jedna z wizytówek Brnashutterstock/Leonid Andronov

Uroczyste rozpoczęcie przeglądu polskiej kultury rozpoczęła polsko-ukraińska wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny”, która była już wcześniej pokazywana w innych czeskich miastach, a która przedstawia dziecięce rysunki, pokazujące dziecięcą perspektywę wojny.

Pierwszego dnia przeglądu goście mogli także zapoznać się z Łodzią na wystawie obrazującej „polski Manchester”, po której goście wysłuchali Bacewicz String Quartet.

Ważną częścią Dni Kultury Polskiej będzie 80. rocznica powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia, w dniu rocznicy wybuchu powstania w Art Cinema w Brnie zostanie wyświetlony dokument Erica Bednarskiego "Warszawa: miasto podzielone” z unikatowym amatorskim materiałem filmowym z getta. Zaplanowano także dyskusję o pamiętnikach przewodniczącego warszawskiego Judenratu Adama Czerniakowa.

Dni Kultury Polskiej w Brnie, które organizuje Instytut Polski w Pradze, wywodzą się ze współpracy miast partnerskich Brna i Poznania. Możliwe są dzięki wsparciu m.in. miasta Brna oraz Polsko-Czeskiego Forum Ministerstw Spraw Zagranicznych Czech oraz MSZ RP.


PAP/ho

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu odzyska swój wygląd sprzed pożaru

15.04.2023 11:33
Pojawiły się obawy, że jej wystrój ulegnie zmianie w związku z planami zagospodarowania wnętrz katedry, w której ma pojawić się wiele nowoczesnych elementów.

45-lecia Muzeum Karykatury w Warszawie. Interesujące wystawy z okazji jubileuszu placówki

16.04.2023 11:00
W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jest wystawa jubileuszowa, na którą składają się dwie ekspozycje poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury – Erykowi Lipińskiemu: "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego".

Włochy: ukazała się książka o misiu Wojtku, towarzyszącym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego

18.04.2023 14:15
Tuż przed przypadająca w piątek 78. rocznicą wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa we Włoszech ukazała się książka dla dzieci i młodzieży o towarzyszącym żołnierzom misiu Wojtku. O publikacji tej poinformował dziennik „La Repubblica” podkreślając, że historia niedźwiedzia syryjskiego, adoptowanego przez polskich żołnierzy jest niebywała.