Osoby identyfikujące się jako Anglicy lub Irlandczycy odnotowały pięciokrotny wzrost liczby między 2011 a 2021 rokiem.
Liczba obywateli Anglii wzrosła z ponad 10 tysięcy do prawie 49 tysięcy, podczas gdy liczba Irlandczyków wzrosła z około dwóch tysięcy do 10 tys.
Powyższy trend można również zauważyć w języku, ponieważ język angielski, z ponad 704 tys. użytkownikami, wyprzedził śląski jako najczęściej używany język po polskim. W 2011 r. użytkowników języka angielskiego było prawie siedem razy mniej.
Śląsk odnotował spadek liczby osób mówiących w języku śląskim o prawie 100 tys., do prawie 458 tys., podczas gdy kaszubski, który był trzecim najczęściej używanym językiem, odnotował spadek o około 20 tys. osób i został wyprzedzony przez język niemiecki jako trzeci najczęściej używany w Polsce język.
Wzrosła również liczba osób mówiących po rosyjsku i ukraińsku, prawdopodobnie w wyniku imigracji z Ukrainy.
Inne języki, takie jak francuski, włoski, hiszpański, norweski i niderlandzki, odnotowały nieznaczny wzrost liczby użytkowników posługujących się nimi w domu.
Według ekspertów może to odzwierciedlać rosnącą w ostatnich latach migrację do Polski z krajów Europy Zachodniej i Południowej.
Badanie wykazało również, że wśród 38 milionów ludzi w Polsce 97,6 proc. zadeklarowało polskość jako tożsamość pierwszą lub drugą. Około 1,3 miliona osób zadeklarowało inną narodowość lub pochodzenie etniczne.
Nastąpił również znaczny spadek liczby osób identyfikujących się jako Ślązacy i Kaszubi, największe rdzenne mniejszości etniczne w Polsce, pomimo wysiłków mających na celu zachęcenie członków mniejszości etnicznych do zadeklarowania swojej tożsamości.
Prof. Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach twierdzi, że na wyniki miała wpływ metodologia nowego spisu internetowego, która miała utrudniać ludziom identyfikowanie się z mniejszościami etnicznymi.
Z drugiej strony liczba Żydów wzrosła ponad dwukrotnie, ale nadal była niewielka w porównaniu z liczbą Żydów mieszkających w Polsce przed drugą wojną światową.
Niemcy pozostali trzecią co do wielkości grupą etniczną w kraju, podczas gdy liczba Ukraińców wzrosła do ponad 79 tysięcy, czyli o około 30 tys. więcej niż w 2011 roku, choć nie obejmuje to ukraińskich imigrantów wojnnych.
SL/ thefirstnews.com