Rok 2023 decyzją Senatu RP został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Wybitny astronom, lekarz i matematyk urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W tym roku obchodzimy też 480. rocznicę jego śmierci.
- Wprowadzamy do obiegu 100 tysięcy banknotów wyprodukowanych na podłożu polimerowym, zawierających najbardziej zaawansowanie zabezpieczenie, jakie było dostępne na świecie - powiedziała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek. Do obiegu trafia też wykonana ze srebra wyjątkowa moneta o nominale 50 złotych.
Banknoty i monety kolekcjonerskie z Mikołajem Kopernikiem dostępne są we wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego, a także w sklepie internetowym NBP.
Rok Mikołaja Kopernika postanowiła uczcić także Poczta Polska. Z tej okazji wydała okolicznościowy znaczek, który dla kolekcjonerów będzie niezwykłą gratką. Motyw znaczka z wizerunkiem Kopernika zaczerpnięty jest z epitafium astronoma w katedrze we Fromborku, gdzie wybitny Polak mieszkał i pracował prawie 40 lat – mówi prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.
- Mikołajowi Kopernikowi poświęcimy w tym roku aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe oraz kopertę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym – dodaje prezes Falkowski. Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 29 stycznia, w przeddzień 500. rocznicy powierzenia Mikołajowi Kopernikowi urzędu administratora dóbr diecezji warmińskiej przez Warmińską Kapitułę Katedralną.
W środę wybitnego polskiego astronoma upamiętnił polski Sejm. W sejmowej uchwale czytamy: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wybitnego dorobku Mikołaja Kopernika i jego ogromnego wkładu w rozwój światowej nauki, czci jego pamięć w 550. rocznicę urodzin”.
W ramach Roku Kopernika w Parlamencie Europejskim, Kwaterze Głównej NATO oraz Ambasadzie RP w Brukseli planowana jest wystawa połączona z wykładem prezentującym życie i dokonania astronoma. Do Polski przyjadą dziennikarze z Belgii, by poznać szlak kopernikowski. Powstanie także aplikacja wyjaśniająca zasady działania tablicy astronomicznej Kopernika, która znajduje się w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. W różnych miejscach regionu pojawią się jubileuszowe murale z wizerunkiem astronoma. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zabiegają o możliwość pokazania trzech ksiąg astronoma, które znajdują się w szwedzkich zbiorach w Uppsali. Księgi były prywatną własnością wybitnego Polaka.
IAR/ep