Redakcja Polska

Rusza Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

30.07.2023 12:12
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty - to program 9. Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie i Zamościu. To miejsce dla miłośników spotkań wokół języka i literatury, ale też teatru, muzyki i sztuki wizualnej.
Logo tegorocznego festiwalu
Logo tegorocznego festiwaluMat. promocyjne organizatora

W tym roku festiwalowi patronuje Sławomir Mrożek - mówił na antenie Programu 2. Polskiego Radia Piotr Duda, pomysłodawca i dyrektor imprezy. Wyjaśniał, że organizatorzy, wybierając patronów festiwalu, nie kierują się szczególnymi okolicznościami, jubileuszami, ale ich dorobkiem. - Chcemy, żeby to były postaci, które zaważyły mocno na polskiej literaturze i kulturze i myślę, że Sławomir Mrożek jest wciąż obecny - podkreślił Piotr Duda. Zaznaczył, że codziennie w programie jest zaplanowana rozmowa poświęcona życiu i twórczości Mrożka, a na festiwalu obecna będzie też żona pisarza, Susana Osorio-Mrożek. Jak dodał, uczestnicy festiwalu będą mogli też obejrzeć rysunki Sławomira Mrożka na wystawie przygotowanej z Muzeum Karykatury.

Festiwal Stolica Języka Polskiego to też pasmo językowe i rozmowy o języku, a także Mała Stolica, czyli oddzielny program dla młodszych czytelników. W tym roku przygotowano oddzielny program dla nastolatków, czyli Przestrzeń Inspiracji - miejsce poświęcone literaturze młodzieżowej. W programie znalazły się także wydarzenia nawiązujące do Roku Szymborskiej oraz spotkania z literaturą ukraińską.

Festiwal potrwa do 5 sierpnia. Jego patronami medialnymi są Program 1. i Program 2. Polskiego Radia.

IAR/dad

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia Warszawy

30.07.2023 11:00
- Do dzisiaj Niemcy nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy. To była w sposób oczywisty zbrodnia wojenna, która na dekady obciążyła i spowodowała ubóstwo, biedę narodu polskiego, emigrację zarobkową i konieczność odbudowy ze zniszczeń, co wiązało się też z olbrzymim wpływem na kondycję zdrowotną, psychiczną Polaków - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który przed 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina szacunki dotyczące strat wojennych stolicy.

Środowisko wodniaków uczci na Wiśle 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

30.07.2023 11:00
Fundacja Rok Rzeki Wisły tradycyjnie organizuje na rzece uroczysty rejs, aby o "Godzinie W" wspólnie manifestować swój szacunek dla Powstańców i Powstania Warszawskiego.

„Wolność ’44” – najnowsza książka Agnieszki Cubały o Powstaniu Warszawskim

30.07.2023 11:52
Z myślą o odzyskaniu wolności Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 r. chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków  sprzecznych z interesami państwa i narodu.