Redakcja Polska

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" z pięcioma nominacjami do Oscara

24.01.2024 12:07
Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" powalczy o Oscara dla najlepszego filmu z takimi produkcjami jak "Barbie", "Oppenheimer", czy "Czas krwawego księżyca". Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o życiu rodzinnym w cieniu krematoriów komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony. 
Audio
  • Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" z szansą na Oscara - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kadr ze zwiastuna filmu
Kadr ze zwiastuna filmuŹródło: Youtube/Gutek Film

Film zdobył w sumie pięć nominacji. Zdaniem jego koproducentki Ewy Puszczyńskiej, największe szansę na Oscara "Strefa interesów" ma w kategorii najlepszy film międzynarodowy. "Mamy wspaniały i wyjątkowy film, który bez wahania ośmielam się nazwać dziełem sztuki. Mamy pięć nominacji i myślę, że któraś z nich przekuje się w Oscara" - mówiła.

Obraz otrzymał też nominacje za reżyserię, scenariusz adaptowany i dźwięk.

"Strefa interesów" nawiązuje luźno do powieści wojennej Martina Amisa z 2014 roku. Za zdjęcia do produkcji odpowiadał Łukasz Żal. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Jonathana Glazera od 10 lat, czyli od "Pod skórą". W rolach głównych wystąpili Sandra Hueller i Christian Friedel.

W kategorii najlepszy film międzynarodowy "Strefa interesów" jak reprezentant Wielkiej Brytanii powalczy o Oscara z obrazami z Włoch, Japonii, Hiszpanii i Niemiec. Najwięcej nominacji - 13 otrzymał film Christophera Nolana "Oppenheimer".

Laureatów 96. nagród amerykańskiej Akademii Filmowej poznamy 10 marca.


IAR/dad

19 lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy"

23.01.2024 16:59
Zmarły 20 stycznia 2005 roku Jan Nowak-Jeziorański był dziennikarzem, pisarzem, politykiem, żołnierzem Armii Krajowej i cichociemnym.

Mija 135 rocznica śmierci Ignacego Domeyki, polskiego naukowca, geologa, postaci zasłużonej dla Chile

24.01.2024 09:30
Jego prace i badania przyczyniły się w dużym stopniu do rozwoju gospodarczego i kulturalnego tego kraju. Do dziś ceniony przez Chilijczyków, w latach 1867-1883 był rektorem uniwersytetu w Santiago, przeprowadził badania chilijskich złóż kopalnianych.

W Londynie premiera gry edukacyjnej IPN "Lotnicy - Wojna w przestworzach"

24.01.2024 11:18
Gra "Lotnicy - Wojna w przestworzach" to kolejna produkcja Instytutu Pamięci Narodowej, która dzięki wirtualnym narzędziom pozwoli wcielić się w bohaterów polskiej historii. Dziś nowy projekt gamingowy IPN ma swoją światową premierę podczas prestiżowych targów edukacyjnych "BETT" w Londynie.