Redakcja Polska

W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano psa robota Spota

21.03.2024 13:38
W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano psa robota Spota. Robo-pies był między innymi sprawdzany w NASA pod kątem radzenia sobie na powierzchni Marsa, a także z eksploracją jaskini.
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (P) oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (L) podczas prezentacji stworzonego przez amerykańską firmę Boston Dynamics psa-robota Spota przed siedzibą Centrum w Warszawie
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (P) oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer (L) podczas prezentacji stworzonego przez amerykańską firmę Boston Dynamics psa-robota Spota przed siedzibą Centrum w WarszawiePAP/Rafał Guz

Dyrektor centrum Robert Firmhofer mówi, że Spot jest maszyną o nieprawdopodobnych zastosowaniach. - Nie przypadkiem Spot staje na granicy strefy, w której dajemy możliwość wchodzenia w interakcje z bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencją i robotyką oraz strefy, w której pokazujemy perspektywy medycyny i biotechnologii przyszłości - powiedział. Wskazał, że na samym początku pandemii naukowcy z MIT wyposażyli Spota w dodatkowe funkcjonalności, dzięki czemu Spot mógł wchodzić do namiotu przed szpitalem, gdzie następował triaż, czyli wstępna diagnostyka osób, które podejrzewały, że są chore na koronawirusa. Dzięki temu medycy nie byli narażenia na kontakt z wirusem COVID-19.

Jak podkreśliła Barbara Malinowska-Pohoryles z działu wystaw, teraz odwiedzający Centrum Nauki Kopernik będą mogli sami sterować robo-psem dzięki nowemu oprogramowaniu. Zbudowany został tor przeszkód ze schodami, pochylnią i równoważnią. Ta zaawansowana maszyna porusza się tak, że do złudzenia przypomina zwierzę. Do Spota można przymocować dodatkowe czujniki i posyłać w miejsca mało dostępne lub niebezpieczne dla człowieka.


 Stworzony przez amerykańską firmę Boston Dynamics pies-robot Spot. Fot.: PAP/Rafał Guz Stworzony przez amerykańską firmę Boston Dynamics pies-robot Spot. Fot.: PAP/Rafał Guz

Spot wyposażony jest w kamery, dzięki którym może rozglądać się w promieniu 360 stopni, dzięki czujnikom omija przeszkody, jednak co godzinę musi odpoczywać w swojej budzie, czyli kłaść się na ładowarce.


IAR/dad

Energia jądrowa przeciwko zmianom klimatycznym. W Brukseli światowy szczyt z udziałem Polski

21.03.2024 10:07
Musimy budować elektrownie atomowe, jeśli chcemy spowolnić globalne ocieplenie - uważa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Organizacja zaprosiła do Brukseli przedstawicieli ponad 40 państw, w tym Polski, na pierwszy międzynarodowy szczyt poświęcony rozwojowi energetyki. Przywódcy będą rozmawiali między innymi o tym, jak międzynarodowe organizacje i banki mogą wspierać mniejsze kraje w budowie reaktorów.

Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych

21.03.2024 12:32
27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tysięcy osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.