Redakcja Polska

Warszawskie Łazienki Królewskie – miejsce pełne polskiej historii

03.05.2024 10:38
Na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja prezentowana jest kopia dokumentu z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie dr Marianną Otmianowską {posłuchaj}
Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie dr Marianna Otmianowska
Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie dr Marianna OtmianowskaFoto: Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W tym roku obchodzimy 350-tą rocznicę powstania ogrodu. Za datę powstania Łazienek Królewskich uznaje się 16 lutego 1674 roku. Z tej okazji udostępniono zwiedzającym wystawę o ich założycielu, Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim. To wybitny pisarz i polityk, jeden z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku. Na ekspozycję trafiły obrazy, zagadkowe rysunki i starodruki, cenne srebra i horoskopy. Choć Pałac na Wyspie kojarzony jest przede wszystkim z ostatnim królem Polski Stanisławem Augustem, to powstał z Łaźni, którą sto lat wcześniej wybudował właśnie bohater wystawy. 

- Dokładnie 350 lat temu Lubomirski wszedł w posiadanie Zamku Ujazdowskiego i u jego stóp zaczął budować pawilony, które stały się zaczątkiem Łazienek Królewskich - przypomina jeden z kuratorów wystawy Piotr Skowroński. Najważniejszym z tych pawilonów była Łaźnia, czyli mały, barokowy pawilon kąpielowy, który wiek później został przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego przekształcony w znany nam dziś Pałac na Wyspie.

Dziś Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów i warszawiaków. Enklawa zieleni w środku miasta, przypomina jednocześnie o ważnych wydarzeniach z polskiej historii. Można tu odpocząć, a latem posłuchać koncertów muzyki Chopina w wykonaniu najlepszych światowych pianistów. W majowy długi weekend związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja prezentowana jest tu kopia dokumentu z 1791 roku, wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

O historię tego niezwykłego miejsca Ewa Plisiecka zapytała dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie dr Mariannę Otmianowską.

Sekretarz stanu Antony Blinken złożył Polsce życzenia z okazji Dnia Konstytucji

03.05.2024 09:36
Już 233 lata temu, gdy Polska przyjęła pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie, przyjaźń między naszymi narodami była dobrze ugruntowana - oświadczył szef dyplomacji USA Antony Blinken w życzeniach dla Polski z okazji Dnia Konstytucji RP.

233 lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja

03.05.2024 09:51
Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda w Warszawie: mamy być z czego dumni

03.05.2024 16:47
Mamy być z czego dumni, mieliśmy drugą na świecie - po amerykańskiej - nowoczesną konstytucję - mówił prezydent Andrzej Duda. W okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym na placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji poruszył też kwestie współczesnej polityki międzynarodowej i krajowej. Apelował do politycznych elit o pracę na rzecz rozwoju Polski oraz o dbałość o polskie wojsko.