Święto radiowców i radiosłuchaczy jest obchodzone 11 kwietnia. Tego dnia 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, zawierający opinie w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Ten znaczący krok przyczynił się do rozwoju radia w Polsce, dlatego został uznany za święto i symboliczną datę łączącą polskich radiowców. Dwa lata później, 1 lutego, rozpoczęła nadawanie oficjalna stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie. Natomiast pierwsza na świecie stacja radiofoniczna została uruchomiona 2 listopada 1920 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych.
Radio pełni ważną rolę społeczną. Dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie, zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe. Radio służy komunikacji, edukuje i bawi. Pełni też ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.
Dziś, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, możliwości słuchania audycji radiowych są o wiele większe niż kilkadziesiąt czy jeszcze kilkanaście lat temu. A jakie były początki? I w którą stronę podąża rozwój radia? O tym Ewie Plisieckiej opowiedział Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.