Redakcja Polska

Wawelska "kapsuła czasu" otwarta. W środku - pamiątki sprzed kilkuset lat

10.07.2024 13:07
Konserwatorzy otworzyli wawelską "kapsułę czasu". Przy okazji remontu Wieży Zegarowej Katedry na Wawelu, w złotej gałce zwieńczającej szczyt wieży pracownicy znaleźli miedzianą tubę z pamiątkami sprzed 300 lat. Ze szczelnie zamkniętej tuby konserwatorzy wyciągnęli pergaminowy dokument opisujący okoliczności remontu i zawalenia się części wieży w XVIII wieku.
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na WaweluShutterstock/Pyty

Ekspertów zaskoczyły dwie bardzo dobrze zachowane pieczęcie umieszczone pod dokumentem, które przetrwały na szczycie wieży 300 lat zmiennych warunków atmosferycznych. Dokument został wystawiony przez ówczesnego biskupa Kazimierza Łubieńskiego. Dodatkowo kapsuła czasu skrywała woskową kopię papieskiej pieczęci, czyli tak zwany "agnusek" i pięć jedwabnych zawiniątek zawierających relikwie 44 świętych. Z opisów wynika, że są to relikwie między innymi świętego Wojciecha, Stanisława, Jana i Jakuba Apostołów i świętej Jadwigi Śląskiej.

Jak tłumaczy ksiądz Wojciech Baran - dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej - "kapsuła czasu" i relikwie zostały umieszczone na szczycie katedry w czasie remontu, który był konieczny w związku z wichurą, która zniszczyła fragment wieży i dachu świątyni. - Jak czytamy w dokumencie one zostały tam umieszczone dla ochrony przed wrogami widzialnymi i niewidzialnymi, czyli nie tylko przed złymi duchami, ale tez przed zjawiskami atmosferycznymi, które przed laty strąciły hełm wieży - wyjaśniał ksiądz Wojciech Baran. Kapsuła czasu sprzed 300 lat po krótkiej konserwacji dokumentu wróci na szczyt wieży. Katedra na Wawelu, obok planuje dołożyć opis obecnego remontu i współczesne pamiątki, nie ma jeszcze decyzji jakie będą przedmioty.

Wieża Zegarowa to jedna z najstarszych wawelskich wież i najwyższy punkt w ścisłym centrum Krakowa, będący jego wizytówką. Jej remont potrwa do końca tego roku. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 7,5 miliona złotych.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski Wawel Kraków

80 lat od operacji "Ostra Brama". "To symbol wierności ideałom, ale także wielkiej zdrady"

06.07.2024 10:22
Operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, polskiej niezłomności, martyrologii, ale także wielkiej zdrady, której doznaliśmy ze strony wojsk sowieckich - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

"Radość opanowała wszystkich". Płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka" o wyzwoleniu Wilna w 1944 r.

07.07.2024 13:38
Jaka to była radość, że my, Polacy, potrafiliśmy odbić kawałeczek naszego kochanego Wilna i powiesić flagę. Rosjanie potem powiesili swoją, ale nasza była przez pewien moment i radość opanowała wszystkich - opowiadała PAP pochodząca z Kolonii Wileńskiej płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka".

Polski wolontariusz pracujący na Ukrainie został ciężko ranny

10.07.2024 11:43
Polski wolontariusz pracujący na ukraińskim froncie w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego został ciężko ranny. Polak pracował jako medyk pola walki w zespole fundacji "W Międzyczasie", która poinformowała o zdarzeniu.