Redakcja Polska

Komiksowy debiut polskiego ilustratora publikującego w "The Economist" i "The New York Times"

28.09.2024 13:48
"Futuro Darko" Krzysztofa Nowaka przenosi czytelników do Stanów Zjednoczonych po wojnie nuklearnej.
Audio
  • Krzysztof Nowak o swoim komiksie "Futuro Darko". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Futuro Darko to debiut komiksowy Krzysztofa Nowaka
"Futuro Darko" to debiut komiksowy Krzysztofa Nowakanaglecomics.pl/mat. promocyjne

Powojenna Ameryka. Rząd federalny i jego instytucje, to prehistoria. Informacja nie krążą już po orbicie jak kiedyś. Świat przestał być globalną wioską. Fala uderzeniowa wybuchu jądrowego starła z powierzchni ziemi urzędy skarbowe oraz cały federalny system podatkowy. Niestety, kiedy jedne niedogodności szczęśliwie przeminęły w ich miejsce pojawiły się nowe. Gangi zadymiarzy, łowcy niewolników, ludożercze mutanty, zbuntowane roboty, lokalni tyrani, kwaśne deszcze czy burze radioaktywnego piasku to tylko niektóre z nich. 

Debiut Krzysztofa Nowaka odzwierciedla jego fascynacje. Jak sam mówi - od wielu lat interesowało go kino postapokaliptyczne, a także osadzone w takich realiach gry wideo. Pełnometrażowy debiut komiksowy nie jest jednak jego pierwszą publikacją. Jego szorty komiksowe i ilustracje od lat pojawiają się na łamach takich tytułów jak "The New York Times", czy "The Economist".

Z Krzysztofem Nowakiem rozmawiał Przemysław Pawełek.

"Litwa, ojczyzna moja". Tomas Venclova o swojej niezwykłej książce

27.09.2024 12:00
Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Tomasa Venclovy „Litwa. Ojczyzna moja". "Humanista, erudyta, podróżnik, zwolennik pojednania i dialogu między narodami Europy, jest Tomas Venclova wyjątkową postacią - kosmopolitą i patriotą jednocześnie. W jego osobie Wielkie Księstwo Litewskie dało nam jeszcze jednego wybitnego pisarza, jeszcze jedną nietuzinkową postać, jeszcze jednego poetę" - tak pisał o poecie Adam Zagajewski. I czytając książkę „Litwa, ojczyzna moja” wypada się całkowicie z tym zgodzić.

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

"Stańczyk" Jana Matejki na okładce płyty Lady Gagi

27.09.2024 11:22
Słynny obraz "Stańczyk" Jana Matejki znalazł się na okładce najnowszej płyty Lady Gagi. To niezwykłe zaskoczenie i promocja polskiego malarstwa - podkreśla Małgorzata Łobocka wicedyrektorka do spraw komunikacji Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajduje się obraz.

"Rzeczpospolita": wciąż jest za mało prywatnych akademików

27.09.2024 21:09
Rynek prywatnych akademików w Polsce jest niewielki, zdominowany przez kilku dużych inwestorów; tymczasem potrzeby są ogromne - informuje "Rzeczpospolita".