Redakcja Polska

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Wisła - turystyczna stolica Beskidów

30.12.2024 10:33
Wisła, niegdyś cichy zakątek południowej Polski, dziś przyciąga miłośników gór, wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu. To tutaj, na łonie malowniczego Beskidu Śląskiego, znajdziesz wszystko, co potrzebne do odprężającego urlopu. Z uroczymi zakątkami i niezliczonymi atrakcjami, Wisła zaprasza do odkrywania swoich sekretów.
Audio
  • Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Zaproszenie do Wisły [posłuchaj]
Beskid śląski: Krzakoska Skała (punkt widokowy)
Beskid śląski: Krzakoska Skała (punkt widokowy)Foto: shutterstock/Tupungato

Wisła, znana jako rodzinna miejscowość legendarnego skoczka narciarskiego Adama Małysza, jest miastem o bogatej ofercie kulturalnej i sportowej. Skocznia, która nosi imię tego wybitnego sportowca, jest jedną z wielu atrakcji, które sprawiają, że Wisła cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Miejscowość ta, zlokalizowana w Beskidzie Śląskim przy granicach z Czechami i Słowacją, jest domem dla około 12 tysięcy mieszkańców i bije w niej źródło największej polskiej rzeki - Wisły.

Pierwsze wzmianki o osadzie Wisła pochodzą z początku XVII wieku, która wraz z pobliskimi miejscowościami należała do książąt cieszyńskich, wchodząc w skład dóbr książęcych zarządzanych przez Komorę Cieszyńską. Urbarz Komory z 1621 roku odnotowuje dane dotyczący wsi Wisła. Miejscowość rozwijała się dzięki stopniowemu napływowi ludności osiadającej wzdłuż brzegów rzeki, a jej pierwszymi osadnikami byli drwale i rolnicy, dostarczający drewno i płody rolne na potrzeby zamku w Cieszynie. 


Wisła w Beskidzie Śląskim Wisła w Beskidzie Śląskim

Po śmierci ostatniej księżnej z rodu Piastów – Elżbiety Lukrecji w 1653 roku, miejscowość wraz z całym Księstwem Cieszyńskim stała się własnością dziedziczną Habsburgów. Stąd przez kolejne dziesięciolecia arystokracja austriacka organizowała liczne wyprawy łowieckie w lasach wiślańskich, zwłaszcza w okolicach Baraniej Góry i to właśnie na ich potrzeby budowano drewniane leśniczówki – schroniska. W latach 1897–1898 powstał na Przysłopie zameczek myśliwski, który w latach 1924–1925 zaadaptowano na schronisko Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Do końca XIX wieku osada miała charakter typowo pasterski, dopiero przyjazd Bogumiła Hoffa i publikacja w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1885 roku artykułu Wycieczka do źródeł Wisły, przyczyniły się do postrzegania Wisły jako miejscowości uzdrowiskowej. Dzięki napływowi turystów rozwój miejscowości znacząco przyspieszył, powstały pensjonaty, schroniska górskie oraz wytyczono liczne szlaki turystyczne. W 1907 roku z inicjatywy żony arcyksięcia Friedricha Habsburga, jak się okazało ostatniego księcia cieszyńskiego – Izabelli, powstał na Zadnim Groniu okazały modrzewiowy Zameczek Myśliwski. Książęca para gościła w nim zwykle trzy razy w roku. W okresie I wojny światowej w wiślańskiej rezydencji Habsburgów gośćmi byli cesarz niemiecki Wilhelm II i feldmarszałek Paul von Hindenburg (rezydujący ze sztabem w pobliskiej Pszczynie) oraz następca tronu i ostatni cesarz monarchii austro-węgierskiej Karol I z generałem Conradem von Hötzendorf (rezydującym z sztabem w Cieszynie).


XVI Światoww Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle XVI Światoww Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle

Szczególnym uhonorowaniem rzeki Wisły było wybudowanie "Pomnika Źródeł Wisły", który przedstawiał postać dziewczyny z kwiatami, kroczącej przez łąkę nad basenem z pływającymi w nim rybami. Spływające po skale do basenu sadzawki strumienie nawiązywały do Baraniej Góry i źródeł rzeki Wisły. 

Od 1928 roku Wisła prężnie rozwijała się jako miejscowość uzdrowiskowa, w 1955 roku została podniesiona do rangi osiedla, a w 1962 roku otrzymała prawa miejskie. Obecnie Wisła jest największym miastem powiatu cieszyńskiego i zasłużenie pretenduje do miana turystycznej stolicy Beskidów.

Z Michałem Kawulokiem, kierownikiem Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

Posłuchaj
10:25 Wisła czeka.mp3 Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Zaproszenie do Wisły [posłuchaj]

 

Dodaj nasz podkast do ulubionych!


Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Odwiedzamy "mały Rzym". Tak nazywany jest Sandomierz

13.12.2024 13:51
To podobieństwo podkreślają zwłaszcza starsi jego mieszkańcy. Rzym - jak również Sandomierz - na siedmiu wzgórzach leży. Poza tym pod miastami ciągną się podziemne labirynty: w Rzymie - katakumby, natomiast w Sandomierzu - dawne piwnice kupieckie i legendarne lochy.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Żelazowa Wola – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina

22.12.2024 14:05
Malowniczy dworek i przepiękny park, w którym podczas spaceru można posłuchać muzyki naszego wybitnego kompozytora, zachwycą każdego, kto tu dotrze.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Zwiedzmy Okręt - Muzeum ORP "Błyskawica"

30.12.2024 08:00
Jest najstarszym zachowanym niszczycielem - weteranem II wojny światowej. Ten wyjątkowy zabytek czeka na turystów w gdyńskim porcie.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

30.12.2024 09:05
Budynek wzniesiony w latach 50-tych minionego wieku jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Dziś pełna atrakcji wizytówka współczesnej warszawy stojąca w centralnym punkcie stolicy.