Redakcja Polska

Cenna działalność Muzeum Beskidzkiego w Wiśle

25.01.2025 14:57
Muzeum Beskidzkie w Wiśle znajduje się w centrum miasta w dawnej karczmie z 1794 roku. Jego założycielem był Andrzej Podżorski i to właśnie on jest obecnie patronem placówki.
Audio
  • Z Michałem Kawulokiem, kierownikiem Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, o historii i działalności placówki, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Michał Kawulok, kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle
Michał Kawulok, kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Muzeum Beskidzkie, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie, otwarte zostało 16 sierpnia 1964 roku w czasie I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoją działalnością obejmuje Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną, to jest miejscowości należące do grupy etnograficznej górali śląskich. 

Ekspozycja stała prezentuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego. Są w niej zawarte podstawowe działy kultury materialnej mieszkańców tego regionu, takie jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej. Atrakcyjne dla turysty jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.

Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego: Czesława Kuryatto, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha, Pawła Stellera oraz starodruki, archiwalia i cenny zbiór starej fotografii.

W 2010 roku obok muzeum wybudowano dodatkową atrakcję – Enklawę Budownictwa Drewnianego. W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia, w której można zobaczyć na żywo pracę kowala, chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem, a więc specjalnym ogrodzeniem z tynin. Całość wzbogaca pasieka pszczelarska oraz zielnik. 

Z Michałem Kawulokiem, kierownikiem Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, o historii i działalności placówki, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz. 

Trzeci Dzwonek. Zapraszamy do teatru w Żabiej Woli

14.01.2025 12:00
Amatorski teatr Trzeci Dzwonek od 2018 roku działa przy Domu Kultury w Żabiej Woli, niewielkiej gminie na Mazowszu. Członkowie zespołu spotykają się dwa razy w tygodniu na próbach - czytają teksty, śpiewają piosenki, przygotowują spektakle.

"Prawdy i mity o Polakach i Czechach" – książka Polki z Zaolzia

20.01.2025 13:28
Izabela Wałaska, prezes stowarzyszenia „Zaolzie potrafi”, w lekki i dowcipny sposób opisuje podobieństwa i różnice Polaków i ich południowych sąsiadów.

"Ćma" - polski superbohater z epoki dwudziestolecia międzywojennego

20.01.2025 17:29
Komiksowa seria przedstawia przygody zamaskowanego superherosa działającego w fantastycznej, retrofuturystycznej Warszawie.

„Media naszych czasów” – wystawa w Narodowym Muzeum Techniki

21.01.2025 13:54
Jakie miejsce radio i telewizja zajmowały w polskich domach? Jak na przestrzeni niemal stu lat nowości techniczne zmieniały to, co pojawia się na sklepowych półkach? Na te pytania odpowiada nowa wystawa.

Niezwykły rękopis w Muzeum Fryderyka Chopina

24.01.2025 13:55
Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się nabyć bezcenny rękopis ballady f-moll polskiego kompozytora.