Redakcja Polska

„Media naszych czasów” – wystawa w Narodowym Muzeum Techniki

21.01.2025 13:54
Jakie miejsce radio i telewizja zajmowały w polskich domach? Jak na przestrzeni niemal stu lat nowości techniczne zmieniały to, co pojawia się na sklepowych półkach? Na te pytania odpowiada nowa wystawa.
Audio
  • Wystawa "Media naszych czasów" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Media naszych czasów w NMT
Wystawa "Media naszych czasów" w NMTFoto: materiały prasowe

Ekspozycja "Media naszych czasów - historia radia i telewizji" w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie nawiązuje do przypadającego w tym roku stulecia Polskiego Radia. Udostępnione zbiory muzeum związane z techniką radiową i telewizyjną liczą kilkaset eksponatów.

Wystawa to zaproszenie do wspólnej podróży w czasie - mówi jej kurator Zasław Adamaszek. Publiczność zobaczy wnętrza handlowe i mieszkalne między innymi z dwudziestolecia międzywojennego, sprawdzi, czego słuchali Polacy w dwudziestoleciu międzywojennym i jakie urządzenie im to umożliwiało. Są też stanowiska multimedialne. Na wystawę trafiły m.in. legendarne nadajniki radia "Solidarność".

James Clerk Maxwell, Heinrich Hertz, Nikola Tesla – to oni położyli teoretyczny i doświadczalny fundament pod radiofonię i telewizję. Druga połowa XIX wieku obfitowała w odkrycia oraz zrodziła wynalazki o skali oddziaływania bezprecedensowej w historii ludzkości. Umiejętność komunikowania się za pomocą fal radiowych błyskawicznie, na ogromne odległości, nie miała sobie równych. Od tego czasu  radio i telewizja wywierają głęboki wpływ na naszą kulturę i cywilizację. Nic nie wskazuje na to, by przyszłość miała odsunąć je w cień. Nadal chcemy słyszeć i być słyszalni.

Patronem medialnym wystawy "Media naszych czasów - historia radia i telewizji" w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie jest Polskie Radio.

Wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”

11.01.2023 12:23
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zaprasza na ekspozycję, prezentującą najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem.

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2024 12:33
Współczesne sposoby słuchania radia różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii audycji radiowych można słuchać w internecie oraz cyfrowo w systemie DAB+.