Redakcja Polska

"Dawni cykliści na turystycznej trasie" – wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki

26.05.2025 17:05
Stołeczne muzeum opowiada o historii roweru i o pierwszych polskich rowerzystach, zwanych niegdyś cyklistami, prezentuje też książkę o pionierce polskiego sportu.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Banasiakiem z Muzeum Sportu i Turystyki [posłuchaj]
Wystawa Dawni cykliści na turystycznej trasie w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Wystawa "Dawni cykliści na turystycznej trasie" w Muzeum Sportu i Turystyki w WarszawieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Karolina Kocięcka była pierwszą polską kolarką, która walczyła o prawo do uprawiania przez kobiety sportu. Wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki towarzyszyła promocja książki dr Anny Śmiechowicz "Rowerem po emancypację. Karolina Kocięcka – pionierka polskiego sportu". Wystawa pokazuje, że kolarstwo kobiet było przez długi czas nieakceptowane społecznie, co wynikało z ówczesnych kulturowych i obyczajowych ograniczeń. Jazda na rowerze była początkowo – czyli w drugiej połowie XIX wieku - domeną mężczyzn.

Sport ten jednak szybko zyskiwał na popularności. Wielkimi miłośnikami i popularyzatorami jazdy na rowerze byli Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Obaj wybitni pisarze byli też honorowymi członkami Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Jak mówi kurator wystawy Piotr Banasiak, pojawienie się pierwszego roweru to rok 1817. Była to konstrukcja pychowa. Dopiero później dodano pedały, koło przednie powiększono – i tak powstał słynny bicykl. Za pomocą tego urządzenia odbywano pierwsze podróże dookoła świata – jako pierwszy dokonał tego amerykański dziennikarz Thomas Stevens. Wyprawę rozpoczął w 1884 roku, kiedy w warszawskim „Słowie” Henryk Sienkiewicz zaczął drukować Potop. W 1886 roku, kiedy podróż zakończył, powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, co dało impuls do rozwoju cyklizmu w Polsce.

Wystawa opowiada o nie tylko o konstrukcji roweru, ale przede wszystkim o wyprawach zapalonych cyklistów. Wśród prezentowanych eksponatów jest m.in. rękopis z wyprawy rowerowej z 1897 roku, który spisał niespełna 14-letni Stasio Fertner, który wraz z ojcem Antonim pokonał trasę ponad 500 kilometrów.

Z kuratorem wystawy "Dawni cykliści na turystycznej trasie" Piotrem Banasiakiem z Muzeum Sportu i Turystyki  Warszawie rozmawia Ewa Plisiecka.


Posłuchaj
07:15 cykliści.mp3 Rozmowa z Piotrem Banasiakiem z Muzeum Sportu i Turystyki [posłuchaj]

 

Za nami XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle. Sport integruje Polaków z całego świata

28.12.2024 19:03
250 zawodników z 15 krajów świata uczestniczyło w Wiśle w sportowych zmaganiach. Najliczniejsza, bo aż  80-osobowa delegacja, przybyła z pobliskiego Zaolzia. Organizatorem Igrzysk było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. 

Starodruki w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

09.04.2025 14:48
Gdy nie było „sportu” - tak przewrotnie nazwano wystawę prezentującą publikacje o tym, jakie aktywności fizyczne były znane przed powstaniem określenia „sport”.