Redakcja Polska

Ministra kultury: podczas prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń

03.07.2025 10:47
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowano ponad 500 wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jak podkreśliła, były to imprezy angażujące setki instytucji oraz tysiące artystów i artystek.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna WróblewskaPAP/Leszek Szymański

Podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej program kulturalny prezydencji Polski w Radzie UE szefowa MKiDN wyraziła dumę z tego, co udało się osiągnąć. "Potrafiliśmy szukać porozumienia i wspólnego stanowiska dla fundamentalnych spraw dla Polski i Europy. To jest bardzo ważne. Byliśmy głosem całej Europy. Zdaliśmy ten egzamin, za co wszystkim bardzo dziękuję" - powiedziała.

Hanna Wróblewska poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy polskiej prezydencji zorganizowano ponad 500 wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. W ich organizację zaangażowały się setki instytucji oraz tysiące artystów i artystek. "Ale to były nie tylko te wydarzenia, w których mogli państwo uczestniczyć. To też były prace nad zmianami w prawie oraz nad uruchomieniem nowych perspektyw finansowania. W tym obszarze zwracaliśmy szczególną uwagę na zachodzące zmiany w technologii, czyli wyzwania związane ze sztuczną inteligencją" - zwróciła uwagę.

Mówiąc o roli polskiej prezydencji, ministra kultury podkreśliła, że skupiono się "na młodych twórcach, którzy współtworzyli program wydarzeń". "Chcieliśmy też rzucić światło na ich sytuację na rynku pracy. To nie był projekt specjalnie wymyślony na prezydencję. Tak określiliśmy pewien problem, nad którym pracujemy. Tutaj nawiążę do ustawy o społecznym zabezpieczeniu artystów, nad którą rząd pracuje i która właśnie weszła w etap konsultacji społecznych" - stwierdziła.

PAP/ho


Gala na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie UE. Zabrzmi utwór o jedności

24.06.2025 17:50
Jedność w różnorodności - to przewodni motyw utworu skomponowanego specjalnie na zakończenie polskiej prezydencji w Unii. Wieczorem w Brukseli uroczysta gala, a na niej światowa premiera "Unity" Aleksandra Dębicza.

Wielkie Xięstwo Poezji - cykl spotkań w rocznicę urodzin Czesława Miłosza

29.06.2025 13:30
Wspólne czytanie poezji Czesława Miłosza, wieczory poetyckie z autorami z Polski, Litwy i Ukrainy czy odwiedzanie poetyckich miejsc złożą się na rozpoczynające się w niedzielę na Suwalszczyźnie (Podlaskie) Wielkie Xięstwo Poezji. Wydarzenie odbywa się w 114. rocznicę urodzin poety.

Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż

01.07.2025 10:30
Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Polskiego Instytutu w Paryżu.

Muzyka Chopina w sercu Wiednia – uroczysty koncert wieńczy Polską Prezydencję w Radzie UE

03.07.2025 11:26
W niedzielę, w ogrodach Dolnego Belwederu w Wiedniu odbył się wyjątkowy koncert chopinowski, który stanowił artystyczne podsumowanie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność – mieszkańców Wiednia, turystów, przedstawicieli świata kultury, korpusu dyplomatycznego oraz polskiej diaspory.