Redakcja Polska

"Wyśniona Polska". Dzieła polskiej sztuki malarskiej prezentowane w Lozannie

04.07.2025 11:00
W Fondation de l'Hermitage w Lozannie można oglądać wystawę zatytułowaną: La Pologne rêvée. 100 chefs-d’œuvre du musée national de Varsovie - „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie”. Ekspozycja stanowi unikatową panoramę dzieł polskiej sztuki z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku – okresu największego rozkwitu sztuki w Polsce, która wówczas pozbawiona była suwerenności państwowej.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Agnieszka Bagińską, kuratorką wystawy „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie” [posłuchaj]
Agnieszka Bagińska z Muzeum Narodowego w Warszawie
Agnieszka Bagińska z Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

- Koncepcja ekspozycji polskiego malarstwa w Lozannie zrodziła się w Muzeum Narodowym - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, kuratorka wystawy Agnieszka Bagińska.

- Właśnie taka wizja Polski jako przestrzeni czy rzeczywistości wyśnionej została zaproponowana przez Agnieszkę Lajus, naszą dyrektorkę i przeze mnie. Wydało nam się to dobrym sposobem w ogóle początku rozmowy na temat polskiej sztuki. Oczywiście prezentujemy tam obrazy historyczne i rodzajowe, takie, które mówią o polskiej tożsamości, o mitach, baśniach, o całej złożonej symbolice narodowej, ale mówimy też o pejzażu, który również może mieć takie konotacje i szeregu innych zjawisk, które powoli wprowadzamy w tę narrację na temat polskiej sztuki i narodowej identyfikacji - dodawała rozmówczyni PRdZ.

Szwajcaria się kojarzy z wieloma polskimi nazwiskami. Zapytaliśmy Agnieszkę Bagińską, czy w prezentowanej  malarskiej opowieści uda się odczytać polsko-szwajcarskie wątki.

- Myślę, że uda się, ale z pewnością trzeba o nich mówić, je przypominać - zaznaczała nasza rozmówczyni, dodając, że świadomość polskich śladów w Szwajcarii jest obecna w Lozannie.

- Na samej wystawie sygnalizujemy to za sprawą portretu Ignacego Jana Paderewskiego, który jest autorstwa jedynego niepolskiego artysty prezentowanego na ekspozycji Lawrence Alma-Tadema. Paderewski jest oczywiście tą ważną figurą i jako polityk, i jako kompozytor zarówno w Szwajcarii, jak i oczywiście w polskiej historii, jako jeden z twórców polskiej niepodległości. Cały czas wyczuwalna jest także  romantyczna idea Adama Mickiewicza. Jego "Liryki lozańskie" recytowałyśmy na otwarciu wystawy. W pobliskim Vevey znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza. Miałam okazję być w hotelu, w którym mieszkał Sienkiewicz. Dalej trzeba pojechać do Fryburga, żeby obejrzeć witraże, nad którymi ponad 30 lat pracował Józef  Mehoffer. Nie mówiąc już o pierwszym polskim muzeum emigracyjnym w Rapperswilu, które też jest dla nas, dla naszej tożsamości, bardzo ważną instytucją. To wszystko zbiera się też w tej wystawie i programie towarzyszącym, więc mam nadzieję, że o tej historii, o tych elementach polsko-szwajcarskich też można dobrze mówić przy tej okazji - podkreślała kuratorka ekspozycji, Agnieszka Bagińska.

W Lozannie do 9. listopada można będzie oglądać dzieła takich polskich twórców, jak: Olga Boznańska, Konrad Krzyżanowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Władysław Podkowiński, Ferdynand Ruszczyc, Zofia Stryjeńska i Stanisław Wyspiański.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Agnieszką Bagińską, kuratorką wystawy „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie”.

 

"Ogromne zainteresowanie". Wystawa „Józef Chełmoński. 1849-1914” w Poznaniu przedłużona

22.06.2025 21:30
Nie do końca czerwca, ale do 13 lipca oglądać można w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawę „Józef Chełmoński 1849–1914”. Dyrekcja placówki podjęła decyzję o przedłużeniu ekspozycji w związku z dużym zainteresowaniem.

Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż

01.07.2025 10:30
Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Polskiego Instytutu w Paryżu.

Ministra kultury: podczas prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń

03.07.2025 10:47
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowano ponad 500 wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jak podkreśliła, były to imprezy angażujące setki instytucji oraz tysiące artystów i artystek.