Redakcja Polska

Sukces polskich śpiewaków. Występują we Francji wśród najwybitniejszych na świecie

12.07.2025 09:56
Renomowany francuski festiwal operowy w tym roku z mocnymi, polskimi akcentami. Scena w Aix-en-Provence gości aż czterech wybitnych polskich artystów
Audio
  • Polscy śpiewacy na festiwalu operowym w Aix-en-Provence [posłuchaj]
DON GIOVANNI na the Aix-en-Provence Festival.
DON GIOVANNI na the Aix-en-Provence Festival. x@KarasReviews

Tegoroczną edycję festiwalu w Aix-en-Provence otworzył Don Giovanni Mozarta w reżyserii Roberta Icke’a. W tytułowej roli wystąpiła André Schuen, a w obsadzie znaleźli się również dwaj polscy śpiewacy: Krzysztof Bączyk jako Leporello oraz Paweł Horodyski jako Masetto. Spektakle zaplanowano od 4 do 18 lipca w Grand Théâtre de Provence, a całością dyryguje sir Simon Rattle.

Festiwal w Aix-en-Provence to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń operowych w Europie, łączące wyrafinowaną tradycję z odważnym, nowoczesnym spojrzeniem na teatr muzyczny. Odbywa się co roku w lipcu, w uroczym, historycznym miasteczku Prowansji, gdzie dźwięki wielkiej opery współgrają z zapachem lawendy i cykadami unoszącymi się nad miastem. 

Założony w 1948 roku przez Gabriela Dussurgeta, festiwal szybko zdobył międzynarodową renomę – początkowo jako święto muzyki Mozarta. To właśnie jego Così fan tutte było pierwszym dziełem wystawionym na dziedzińcu arcybiskupiego pałacu. Z czasem repertuar rozszerzono o dzieła od baroku po muzykę najnowszą, a Aix stało się miejscem prapremier (jak choćby Innocence Kaiji Saariaho w 2021 roku) oraz nowatorskich reinterpretacji klasyki.

Festiwal słynie z wysokiego poziomu artystycznego i silnej obecności reżyserów teatralnych z międzynarodowej czołówki – takich jak Peter Sellars, Katie Mitchell, Romeo Castellucci czy – w tym roku – debiutujący w Aix Robert Icke. Od lat przyciąga też znakomitych śpiewaków, nie zapominając przy tym o młodych artystach: przy festiwalu działa Académie du Festival d’Aix, która wspiera nowe talenty w dziedzinie śpiewu, dyrygentury, reżyserii i kompozycji.

Jednym z jej uczestników był w 2012 roku Krzysztof Bączyk – udział w programie akademii zapoczątkował jego wieloletnią współpracę z festiwalem. Polski bas wystąpił tam m.in. w Normie Belliniego, Ognistym aniele Prokofiewa czy Alcinie Haendla. Dziesięć lat później w gronie uczestników Académie znalazł się również Paweł Horodyski – młody bas związany z Bayerische Staatsoper w Monachium. Rola Masetta w tegorocznym Don Giovannim jest jego debiutem na festiwalowej scenie.

W obsadzie produkcji znaleźli się także Golda Schultz, Magdalena Kožená, Amitai Pati, Clive Bayley oraz Madison Nonoa. Transmisję spektaklu będzie można usłyszeć na żywo 12 lipca o godz. 20:00 na antenie France Musique. 

Występy Bączyka i Horodyskiego to nie jedyny polski akcent tegorocznej edycji. 11 lipca recital w Grand Théâtre de Provence dadzą Jakub Józef Orliński i Michał Biel. W programie znalazły się utwory Fuxa, Purcella, Czyża, Predieriego, Karłowicza, Moniuszki i Haendla – repertuar szczególnie bliski duetowi, który z pasją promuje polską muzykę wokalną.

To właśnie w Aix, latem 2017 roku, rozpoczęła się światowa kariera Orlińskiego. Występując w szortach i adidasach, wykonał w audycji Carrefour de Lodéon na antenie France Musique arię Vedrò con mio diletto. Nagranie tej transmisji, udostępnione na YouTubie, obejrzało ponad 12 milionów widzów – a nazwisko Orlińskiego z dnia na dzień stało się sensacją świata muzyki klasycznej.

IAR/https://operalovers.pl/ks

Zobacz więcej na temat: opera Francja śpiew

Dzieła Boznańskiej i Malczewskiego wyjechały do muzeum w Kioto

13.03.2025 15:21
11 dzieł, w tym obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Włodzimierza Tetmajera, wyjechały z Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę "Young Poland. Polish art 1890- 1918" do Museum of Modern Art w Kioto. W Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku zastąpią je inne dzieła młodopolskich twórców.

Polska kultura i dziedzictwo na EXPO 2025 w Osace. Sztuka, muzyka i… Mały Dżek

15.04.2025 16:21
Osaka, Japonia – Polska z mocnym akcentem zaznacza swoją obecność na Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace. Wydarzenie, które rozpoczęło się w niedzielę i potrwa do 13 października, to nie tylko prezentacja najnowszych technologii i rozwiązań gospodarczych, ale również okazja do pokazania bogactwa polskiej kultury i dziedzictwa.

Polskie krajobrazy inspirują. Niezwykłe wycinanki amerykańskiej twórczyni

01.05.2025 09:43
W Polsce fascynuje mnie wszystko - z uśmiechem o naszym kraju opowiadała Susan Throckmorton, Amerykanka, która ponad 30 lat temu postanowiła na stałe zamieszkać w Warszawie. Interesuje się naszą sztuką ludową. Kolekcjonuje dzieła twórców ludowych, ale największą pasją Susan Throckmorton, której sama się oddała, są wycinanki.

Wiedeń w objęciach polskiej sztuki. Wielkoformatowe dzieło Polaka na znanym wieżowcu

18.06.2025 14:06
W samym centrum austriackiej stolicy, wśród klasycznej zabudowy i nowoczesnej energii miasta, pojawiła się nowa, spektakularna forma sztuki. Wieżowiec Ringturm, symbol powojennej nowoczesności i instytucjonalnej siły Wiednia, został przekształcony w monumentalne dzieło artystyczne autorstwa Marcina Maciejowskiego.