Warszawska wystawa jego dzieł to kontynuacja ekspozycji „Willmann. Opus magnum” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zaznacza wiceminister kultury Jarosław Sellin. „Biorąc pod uwagę wrocławską wystawę pojawił się pomysł, aby umożliwić przeżycie tej genialnej, uduchowionej i jakże oryginalnej sztuki jeszcze szerszemu gronu publiczności. Udało się to dzięki inicjatywie trzech muzeów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz przychylności licznych kościelnych i świeckich właścicieli dzieł Willmanna.”- podkreśla Jarosław Sellin.
Malarski cykl "Męczeństwa apostołów” przeznaczony był pierwotnie do kościoła opactwa cystersów w Lubiążu. "Przedstawiane obrazy są artystycznym przesłaniem o zwycięstwie wiary" - podkreśla dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski. ”Cykl prezentujący kilkanaście konkretnych przedstawień, w tym dwunastu apostołów, świętego Pawła, świętego Szczepana i świętego Wawrzyńca oraz scenę dźwigania Krzyża, wprowadzają człowieka w pewien stan ekstazy, uniesienia. Uczestniczymy w jedynym, niepowtarzalnym misterium śmierci i ofiary ale też zwycięstwa”- wyjaśnia dyrektor Piotr Oszczanowski.
”Malarski cykl z warszawskich świątyń jest świadectwem mistrzostwa, a zarazem głębokiej wiary barokowego twórcy, mówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. „Dopiero teraz, kiedy te obrazy możemy oglądać razem, a powstawały przez ćwierć wieku, widać rozmach i geniusz tego artysty. Ile tu jest ekspresji, ruchu, odniesień do antyku, ale również do współczesności" - mówi hierarcha. I dodaje: "Etos chrześcijańskiego męczeństwa przy całym okrucieństwie, przelewanej krwi, wyszukanych katuszach, kiedy każdy z apostołów poniósł męczeńską śmierć, to na twarzach męczenników nie widać grozy.”- podkreśla biskup Michał Janocha.
Z dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna, liczącego około 500 prac, współcześnie zachowało się około 300. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przedstawia 18 wielkoformatowych płócien z cyklu "Męczeństwa Apostołów". W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, od stycznia, zostanie zaprezentowanych 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Wystawie będzie towarzyszył katalog wydany pod wspólnym tytułem „Willmann w Warszawie”, który zawierać będzie zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna.
Największe zbiory dzieł Willmanna znajdują się w kościele pomocniczym świętego Józefa w Krzeszowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Henrykowie oraz w Galerii Narodowej w Pradze. Dwadzieścia dziewięć obrazów ołtarzowych pochodzących z kościoła klasztornego w Lubiążu rozproszonych jest obecnie w czternastu kościołach warszawskich.Wystawę online można obejrzeć na stronie: willmann.wirtualny-mt514.pl.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz; Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu profesor Piotr Gliński oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin.
IAR/ep