Redakcja Polska

W Gdyni rozpoczął się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

29.09.2021 10:53
W ciągu czterech dni święta twórców kina historycznego widzowie zobaczą  ponad 90 produkcji, które będą rywalizować w pięciu kategoriach konkursowych.
Audio
  • Rozpoczął się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz GołębiewskiFoto: materiały prasowe

Podobnie jak w poprzednich latach będzie można zobaczyć wiele obrazów, związanych z wydarzeniami rocznicowymi. Festiwalowe pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych poruszą takie tematy jak 40. rocznica stanu wojennego, przywołane będzie życie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Będzie również mocno zaakcentowany rok 1956 i tragiczne wydarzenia z Poznania i Budapesztu. W roku Olimpiady szczególne miejsce zajmie tematyka sportowa.

Festiwalowi towarzyszyć będą panele dyskusyjne, pokazy specjalne, promocje książek i spotkania z bohaterami filmów. Dyrektor i twórca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski przyznaje, że impreza zyskała w ostatnich latach międzynarodowy charakter.

- Chcemy opowiadać o szeroko pojętej wolności – tłumaczy dyrektor festiwalu.

Tegorocznemu jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych będzie przewodniczyć scenarzystka i reżyserka Bożenna Intrator. Podkreśla ona, że wolnościowy przekaz filmów festiwalowych dotyczy również wolności wewnętrznej.

Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to także konkurs reportaży radiowych. O nagrody ufundowane przez Polskie Radio będą ubiegać się  autorzy 13 dokumentów opowiadających o doświadczeniach świadków historii XX wieku.

Festiwal potrwa do soboty 2 października.

IAR/ep

Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego". Prezes IPN: to postacie, w których zapisana jest historia Polski

28.09.2021 09:00
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę "Pokolenie Baczyńskiego". Ekspozycja przedstawia znanych Polaków - pisarzy, poetów, artystów, działaczy - którzy byli pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce. Organizator - Instytut Pamięci Narodowej - przygotował trzynaście wersji regionalnych wystawy, które wyruszą w trasę po kraju.

Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2021 12:30
Instytut Polski w Wiedniu oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie zorganizował wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” w ramach festiwalu Vienna Design Week.

Litwa: Polacy wśród odznaczonych przez Departament Mniejszości Narodowych

28.09.2021 12:55
Litewscy Polacy znaleźli się w gronie nagrodzonych przez Departament Mniejszości Narodowych Litwy. Ta państwowa instytucja przyznaje wyróżnienia dla najbardziej aktywnych przedstawicieli litewskich mniejszości.

30. urodziny Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy

29.09.2021 09:57
29 września Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy świętuje swoje 30. urodziny. Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w 6 językach, zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. W programie rozmowy z wieloletnimi dziennikarzami, ze słuchaczami oraz z pisarzami ukraińskimi, którzy pojawiali się na antenie Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.