Redakcja Polska

Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2021 12:30
Instytut Polski w Wiedniu oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie zorganizował wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” w ramach festiwalu Vienna Design Week.
Otwarcie wystawy Ludzie z fabryki porcelany w Instytucie Polskim w Wiedniu
Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w WiedniuTwitter/Instytut Polski w Wiedniu

Podczas uroczystego otwarcia w galerii Instytutu Polskiego licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowany został serwis „Ślad człowieka”, który powstał w ramach projektu naukowego w jednej z najstarszych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie.

- Polska porcelana oraz szeroko pojęty polski design cieszą się na świecie ogromną renomą. Dzięki projektowi Instytutu Polskiego w Wiedniu i Instytutu Adama Mickiewicza również austriaccy odbiorcy mogą się o tym przekonać – powiedział Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego. Dyrektor Sobczak podkreślił również wieloletnią i bardzo owocną współpracę z festiwalem Vienna Design Week.

- Instytut Polski w Wiedniu od lat jest ważną częścią festiwalu Vienna Design Week. To dla nas ogromny zaszczyt. Bardzo się cieszę, że także w tym roku mogliśmy współpracować zarówno z Instytutem Polski, Instytutem Adama Mickiewicza oraz z prestiżową Fabryką Porcelany Augarten – zaznaczył Gabriel Roland, dyrektor festiwalu Vienna Design Week. - Bardzo dziękuję Instytutowi Polskiemu w Wiedniu za wspaniałą współpracę. Wystawy prezentujące polską sztukę są co roku bardzo mocnym punktem podczas Vienna Design Week – dodał Gabriel Roland.

Podczas otwarcia obecna była także antropolożka i kuratorka wystawy, dr Ewa Klekot, która razem z tworzącym ceramikę artystą Arkadiuszem Szwedem postawili na zaprezentowanie roli „czynnika ludzkiego” w procesie przemysłowego wytworu porcelany. Podczas produkcji pracownicy fabryki nosili rękawiczki zanurzone w solach kobaltu. Ślad ich dotyku na początku pozostawał niewidoczny – można było go dostrzec dopiero po wypale, gdy kobalt przybiera ciemnoniebieską barwę. W ten sposób rzemiosło i bogate doświadczenie robotników wychodzą na pierwszy plan. Wystawę dopełniają portrety oraz cytaty pracowników biorących udział w procesie produkcji porcelany.

Publiczność miała także okazję, aby wysłuchać dyskusji „Produkcja porcelany wczoraj i dziś”, w której udział wzięli: kuratorka wystawy dr Ewa Klekot, dr Claudia Lehner-Jobst, dyrektor ds. naukowych w Wiedeńskiej Fabryce Porcelany Augarten oraz dr Michael Macek z Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu (MAK). Ponadto w trakcie wieczoru dyrektor Instytutu Polskiego wręczył nagrody uczestnikom konkursu zorganizowanego przez Instytut z okazji otwarcia wystawy.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. 82 lata temu została utworzona Służba Zwycięstwu Polski

27.09.2021 14:43
82 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek Państwu Podziemnemu.

Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego". Prezes IPN: to postacie, w których zapisana jest historia Polski

28.09.2021 09:00
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę "Pokolenie Baczyńskiego". Ekspozycja przedstawia znanych Polaków - pisarzy, poetów, artystów, działaczy - którzy byli pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce. Organizator - Instytut Pamięci Narodowej - przygotował trzynaście wersji regionalnych wystawy, które wyruszą w trasę po kraju.

Bp Lechowicz: jednym z imion miłości jest patriotyzm. 16 października odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej

28.09.2021 08:45
- "Być patriotą" - pod takim hasłem odbędzie się 16 października kolejna edycja Kongresu Młodzieży Polonijnej w formie online. Będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, ale też świadectwa - wskazał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w zaproszeniu do uczestników.