Redakcja Polska

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. 82 lata temu została utworzona Służba Zwycięstwu Polski

27.09.2021 14:43
82 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek Państwu Podziemnemu.
Audio
  • Dzień Polskiego Państwa Podziemnego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa PodziemnegoPAP/Tomasz Gzell

Właśnie tego dnia - 27 września - obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Państwo Podziemne, podlegające Rządowi Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, objęło zasięgiem ziemie polskie, które znalazły się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Miało siły zbrojne i struktury cywilne, a w swym działaniu oraz instytucjach uwzględniało prawie wszystkie dziedziny życia. Funkcjonowało dzięki wielkiej determinacji i solidarności narodu.

Jak zauważa Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk tajne struktury państwa polskiego były fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie.

27 września  obchodzimy też 82. rocznicę utworzenia Szarych Szeregów – czyli Związku Harcerstwa Polskiego w konspiracji. Organizacja poza stolicą działała między innymi w Radomiu, Gdyni, Krakowie i na Śląsku. Jedną z najgłośniejszych przeprowadzonych przez Szare Szeregi operacji była akcja pod Arsenałem, w której z rąk gestapo odbici zostali polscy więźniowie, w tym Jan Bytnar "Rudy".

W rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego święto obchodzą Wojska Obrony Terytorialnej. W najmłodszej formacji Sił Zbrojnych – powstałej w 2017 roku - służy ponad 30 tysięcy ochotników. Centralne obchody tego święta odbyły się w niedzielę w Warszawie, gdzie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że żołnierze formacji to ochotnicy łączący pracę zawodową ze służbą Polsce.

Ostatnim przesłaniem Polskiego Państwa Podziemnego była odezwa Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945, nazwana "Testamentem Polski Walczącej". W dokumencie czytamy, że "demokracja to uznanie i zabezpieczenie równych praw mniejszych i większych narodów, aby ukrócić raz na zawsze dążenie mocarstw do hegemonii nad innymi narodami i do podziału świata na strefy wpływów".

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego decyzją Sejmu RP obchodzony jest 27 września od 1998 roku.

IAR/ep

 

 

 


W Rosji coraz więcej organizacji i partii żąda unieważnienia wyborów

26.09.2021 09:51
Tydzień po zakończeniu wyborów parlamentarnych w Rosji, coraz więcej organizacji i ugrupowań żąda unieważnienia wyników i powtórzenia głosowania

Wystawa „Marsz Marsz Polonia” przedstawiająca polską diasporę w USA

26.09.2021 14:30
Wystawa „Marsz Marsz Polonia” będzie czynna od 1 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

"Srebrna brygada". Generałowie Anders, Maczek, Sosabowski. Jak komunistyczne władze odebrały im obywatelstwo

26.09.2021 15:28
Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza.

"UE będzie wyczekiwać na rząd w Berlinie". Wiceszef MSZ po wyborach w Niemczech

27.09.2021 12:08
- Niemcy długo będą skupione na polityce wewnętrznej, targi koalicyjne będą angażowały wszystkie siły polityczne, nie spodziewałbym się przełomu w funkcjonowaniu instytucji unijnych, a raczej wyczekiwania na utworzenie nowego rządu Niemiec - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.