Redakcja Polska

Marianna Kijanowska laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

28.10.2022 07:00
Ukraińska poetka i tłumaczka Marianna Kijanowska została uhonorowana 10. Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2022. Gala wręczenia wyróżnienia odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.
Audio
  • Marianna Kijanowska laureatką tegorocznej Nagrody im. Herberta - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystąpienie ukraińskiej poetki, tłumaczki i badaczki literatury Marianny Kijanowskiej (na ekranie), transmitowane podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta
Wystąpienie ukraińskiej poetki, tłumaczki i badaczki literatury Marianny Kijanowskiej (na ekranie), transmitowane podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa HerbertaPAP/Marcin Obara

Marianna Kijanowska przyznała, że jest chyba jedyną spośród laureatów i laureatek tej nagrody, która mogłaby być sąsiadką Zbigniewa Herberta, gdyby tylko spotkali się w odpowiednim czasie.

Powiedziała, że jej mieszkanie we Lwowie znajduje się czterysta metrów od domu poety przy ulicy Łyczakowskiej. - Dziś lwowski dom Herberta jest zagrożony ostrzałem, podobnie jak mój dom. Wojna to jedno z tych doświadczeń, które dzielę z Herbertem - zaznaczyła.

"Historia życia i zbrodni"

Laudacje na cześć laureatki wygłosił jeden z jurorów, poeta Tomasz Różycki. Podkreślił, że jej tom wierszy "Babi Jar. Na głosy" to monumentalny tren dla ofiar zagłady, pomordowanych w czasie II wojny światowej w kijowskim Babim Jarze.

- W lamentacyjnych zawodzeniach o ogromnym ładunku emocji, Kijanowska opowiada historię życia i zbrodni. Historie wyjątkowe, tak jak wyjątkowe jest każde ludzkie istnienie, a równocześnie historię przerażająco uniwersalną, dotyczącą także tych zbrodni, które popełniane są na naszych oczach - powiedział.

Prestiżowa nagroda

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie przyznawane na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

Jej laureatami byli dotąd W.S. Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol, Durs Grünbein oraz Yusef Komunyakaa.

Laureata wskazało jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).

Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

IAR/ho

Otwarcie wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę wojny!” 1939-45 Polska / 2022 Ukraina w Parlamencie austriackim

26.10.2022 13:00
W Parlamencie austriackim zaprezentowana została wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Wydarzenie otworzyły Ewa Ernst-Dziedzic, poseł z ramienia Partii Zielonych oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej. W programie znalazły się elementy artystyczne – wystawa oraz oprawa muzyczna – jak również polityczne – dyskusja z udziałem dyplomatów i polityków z Polski, Ukrainy i Austrii. Prezentacja wystawy w Parlamencie przygotowana została we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy OBWE oraz Ambasadą RP w Wiedniu.

Duża presja psychologiczna i nieludzkie warunki przetrzymywania - tak mówią o rosyjskiej niewoli Ukrainki

27.10.2022 14:08
"Przepełnione cele, żywność niskiej jakości, brak kontaktu z bliskimi, brak możliwości wyjścia na zewnątrz i strażnicy z separatystycznej tak zwanej republiki ludowej - tak wspomina rosyjską niewolę Tetiana Wasylczenko

Polonia w Szkocji na pomoc Ukrainie. Ważne działania Centrum Edukacyjnego Bajka

27.10.2022 15:17
Wybuch wojny na Ukrainie wywołał ogromne poruszenie wśród Polaków nie tylko w kraju. Polonia zamieszkująca najodleglejsze miejsca na świecie natychmiast zjednoczyła się i zmobilizowała do pomocy. Nie inaczej mogło być w Szkocji.