Redakcja Polska

Wielki Czwartek rozpoczyna w Kościele katolickim Triduum Paschalne

06.04.2023 11:28
Przed południem w katedrach odprawiana jest Msza Krzyżma z poświęceniem olejów, podczas której kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanawia Sakrament Eucharystii.  
Audio
  • Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego
Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego Foto: PAP/Marcin Obara

Triduum Paschalne to czas, w którym Kościół szczególnie rozważa mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Przedpołudniowa Msza krzyżma to okazją do wyrażenia jedności biskupa i kapłanów. W Warszawie w archikatedrze celebrował ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który poświęcił też oleje chorych i krzyżmo. Używane są one później przez cały roku przy udzielaniu sakramentów.

- Triduum Paschalne to najważniejszy liturgiczny okres w roku – tłumaczy dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. A ojciec Michał Bortnik, rzecznik klasztoru na Jasnej Górze dodaje, że to wyjątkowe trzy dni cierpienia i śmierci, aby na nowo powrócić wraz z radością w poranek Zmartwychwstania.

W sposób szczególny dni Triduum Paschalnego obchodzone są w Jerozolimie. W Wielki Czwartek podczas popołudniowych uroczystości franciszkanie, którzy w imieniu kościoła katolickiego administrują kościołami w Ziemi Świętej, przechodzą w procesji do Wieczernika. Wieczorem w ogrodzie Getsemani tradycyjnie trwa modlitewne czuwanie, które zawsze gromadzi tysiące osób. Jak mówi ojciec Zacheusz Drążek, polski franciszkanin, który pracuje w Getsemani, są to pielgrzymi z całego świata, ale przede wszystkim miejscowi chrześcijanie.

Na Śląsku Cieszyńskim od Wielkiego Czwartku do rezurekcji tradycja nakazuje zawiązywać dzwony. Nastaje czas ciszy. - W dawnej tradycji górali Beskidu Śląskiego ma to szczególny wymiar - wyjaśniła etnograf Małgorzata Kiereś.

Wielki Czwartek rozpoczyna w kościele katolickim czas szczególny. Po zakończeniu wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż oraz obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste aż do Nocy Zmartwychwstania, a wieczna lampka zgaszona. Kolejny dzień Triuduum Paschalnego - Wielki Piątek - przybliża wiernym Mękę Pańską, natomiast Wielka Sobota to dzień adoracji przy grobie Jezusa. Te dni zwieńcza Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

IAR/ep

Lwów: Obchody Triduum Paschalnego

31.03.2021 13:22
Obchody Triduum Paschalnego w archidiecezji lwowskiej z powodu obostrzeń będą wyglądały skromniej. W świątyni może przebywać jedna osoba na pięć metrów kwadratowych. Wierni mogą też uczestniczyć w nabożeństwach online.

Polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy

16.04.2022 09:00
Zapraszamy do pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Powstało ono z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.

Muzeum Chopina w Warszawie wkrótce ponownie – po remoncie - zaprosi zwiedzających

05.04.2023 11:22
W najbliższym czasie muzeum planuje cykliczny pokaz listów polskiego kompozytora – to największa kolekcja korespondencji Chopina w tej części Europy. Będzie też można zobaczyć rękopisy muzyczne Fryderyka.