- Nasza impreza jest nie tylko okazją do kolejnego miłego spotkania Czechów z Polakami i polską kulturą, ale także na progu sezonu letniego może być inspiracją, gdzie wybrać się na wakacyjne podróże - mówi Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. Kilka dni temu w jednym z czeskich portali pojawił się artykuł zatytułowany "Polska to nowa Chorwacja" . Dla Czechów Chorwacja to synonim letnich wakacji, także trudno o lepsze podsumowanie trendu, który dostrzegamy od jakiegoś czasu i staramy się wspierać, między innymi poprzez takie wydarzenia.
Fot.: Instytut Polski w Pradze
W tym roku w ogrodach zaprezentowało się aż dziewięć polskich miast i regionów: Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Województwo Śląskie, Małopolska, Lubuskie, Wielkopolska, Warmia i Mazury, a także Wrocław i Łódź. Na stanowiskach wystawienniczych można było spotkać m.in.: średniowiecznych rycerzy, spróbować swoich sił w warsztatach z rękodzieła czy skosztować lokalnych przysmaków. Polska Organizacja Turystyczna, współorganizator Dnia Polskiego, przygotowała specjalną grę dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami, dzięki której można było poznać niezliczone polskie zabytki i atrakcje turystyczne. Stanowisko z zabawami dla dzieci przygotowali również partnerzy wydarzenia: firmy Orlen-Unipetrol i Allegro. W tym czasie rodzice mogli na przykład wziąć udział w bezpłatnej lekcji języka polskiego albo obejrzeć wystawę o rewitalizacji dawnej architektury przemysłowej Łodzi. - W ostatnim czasie w czeskich mediach pojawia się dużo tekstów o dynamicznym rozwoju naszego kraju. Furorę w czeskim Internecie wzbudziła mapka pokazująca tempo budowania autostrad w Polsce czy właśnie współczesne projekty architektoniczne. Nie tylko przyroda czy zabytki mogą być magnesem dla czeskich turystów - opowiada Maciej Ruczaj.
Dzień Polski w Ogrodach Ambasady RP rozpoczął się w rytmie folkowo-rockowym, koncertem kapeli "Psio Crew". Duże zainteresowanie wśród publiczności wzbudził występ zespołu folklorystycznego z Wielkopolski "Biskupianie", który zaprezentował się w pięknych i oryginalnych ludowych strojach. Na scenie wystąpił również chór członków Klubu Polskiego w Pradze, najstarszej organizacji polonijnej, "A to my". Gwiazdą wieczoru był zespół "Kwiat Jabłoni", jedna z najpopularniejszych w Polsce grup, która po raz pierwszy zagrała przed czeską publicznością, wzbudzając entuzjastyczne reakcje.
Fot.: Instytut Polski w Pradze
Jak na każdym udanym pikniku, również podczas Dnia polskiego nie mogło zabraknąć dobrego jedzenia i picia. Można było skosztować tradycyjne dania polskiej kuchni, m.in. barszcz, bigos, kluski i makarony oraz pierogi. Ze słodkości było również domowe ciasto, pierniki oraz bezy z bitą śmietaną. Do kiełbasek z grilla idealnie komponowało się polskie piwo – również od lokalnych, polskich producentów.
Pomimo zaskakujących zmian w pogodzie, tegoroczny Dzień Polski zgromadził w ogrodach Ambasady RP kilka tysięcy odwiedzających, chcących poznać polską kulturę i spędzić wspólnie czas.
Fot.: Instytut Polski w Pradze
Organizatorami Dnia Polskiego są Instytut Polski w Pradze, Ambasada RP w Pradze i Polska Organizacja Turystyczna. Głównym sponsorem wydarzenia jest Orlen-Unipetrol. Partnerem koncertu "Kwiatu Jabłoni" była firma Allegro.
Źródło: Instytut Polski w Pradze