Tradycyjne spotkanie w parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w nim prezydenci Polski i Warszawy Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, weterani walk o wolną stolicę, kombatanci i warszawianie. Andrzej Duda wręczył też odznaczenia państwowe walczącym w Powstaniu oraz osobom krzewiącym pamięć o ich wyczynie.
1. sierpnia uroczystości odbędą się w wielu ważnych dla powstańczej Warszawy miejscach. Po godzinie "W" w miejscach pamięci będzie można spotkać wolontariuszy, którzy opowiedzą o historii danego budynku, skrzyżowania lub ulicy w trakcie powstania. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zachęca, by odwiedzić jak najwięcej miejsc ważnych dla walczącej Warszawy.
1. sierpnia o północy odbędzie się uroczysta premiera spektaklu przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". "Czterech starszych panów, przyjaciół, przedwojennych inteligentów spędza sierpień i wrzesień 1944 roku w centrum Warszawy, w pokoju przy wypożyczalni książek" - mówi wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. Reżyserka spektaklu Katarzyna Kasica dodaje, że "Kwatera bożych pomyleńców" to tekst, w którym można powiedzieć o każdej śmierci.
W tym roku po przerwie spowodowanej pandemią na plac Piłsudskiego w Warszawie powraca koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Ponadto w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano spotkania z powstańcami, marsz pamięci, bieg Powstania Warszawskiego, a także rowerowy przejazd ulicami Warszawy. Szczegółowy plan obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się na stronie internetowej 1944.pl.
IAR/ep