Redakcja Polska

Film „Pod Wulkanem” polskim pełnometrażowym kandydatem do Oskara

19.09.2024 16:45
"Pod Wulkanem" to wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kowalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.
Audio
  • "Pod wulkanem" polskim kandydatem do Oskara. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Kadr z filmu Pod wulkanem
Kadr z filmu "Pod wulkanem"Materiały promocyjne

Polskiego kandydata do Oskara ogłosiła na konferencji prasowej Komisji Oscarowej Grażyna Torbicka. Powiedziała, że film przedstawia dramat ukraińskiej rodziny. Portretuje sytuację ukraińskiej rodziny, którą wybuch pełnoskalowej wojny zastaje poza krajem. Stan zaskoczenia, niepewności, zagubienia, potęguje rodzinne konflikty. Prywatny dramat staje się uniwersalnym obrazem ludzi, uwikłanych wbrew swojej woli w wielką politykę - poinformowała członkini polskiej Komisji Oscarowej. Dodała, że film zrealizowany został w ascetycznej formie dotyka najtrudniejszych tematów współczesności - wojny, migracji, pozostawiając widzów z poczuciem, że każdy z nas może znaleźć się pod budzącym się wulkanem.

Aktorzy dostali scenariusz w dniu rozpoczęcia zdjęć. Stworzyli bohaterów dotkniętych dramatem wojny i migracji."Pod Wulkanem" dotyka moich najbardziej skrywanych lęków - mówił podczas konferencji producent filmu Mikołaj Lizut. Kino Damiana Kocura operuje wokół lęków, zarówno tych osobistych, jak i społecznych. Mam wrażenie, że wszyscy trochę siedzimy pod wulkanem. Nasz świat trzeszczy, pęka obok nas. Tuż za naszym progiem, od dwóch i pół roku toczy się beznadziejna, jeśli chodzi o perspektywy, straszna wojna. Nasze poczucie bezpieczeństwa jest ułudą. To wszystko, co spotkało rodzinę Kowalenków w naszym filmie „Pod Wulkanem”, może spotkać każdego z nas - zaznaczył Mikołaj Lizut.

Współproducentka filmu Agnieszka Jastrzębska podkreśliła wielki talent operatorski autora zdjęć Nikity Kuzmenki, który pracuje w Hollywood. Zaczynał, tak jak wielu wybitnych operatorów od teledysków. Jest na przykład autorem do teledysku „As it was" Harry’ego Styles’a, najnowszych teledysków Dua Lipy, Jennifer Lopez, pracował z Benem Affleckiem czy z Matt’em Damon’em. Jest młodym, wrażliwym, bardzo już rozpoznawalnym operatorem, nominowanym za swoje zdjęcia do wielu nagród - przypomniała Agnieszka Jastrzębska.

Do selekcji na polskiego kandydata do Oscara trafiło dziesięć filmów, oprócz "Pod Wulkanem": „Drzewa milczą”, w reżyserii Agnieszki Zwiefki, „Idź pod prąd”, Wiesława Palucha, „Jedna dusza”, Łukasza Karwowskiego, „Kobieta z...”, Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Kos”, Pawła Maślony, „Ludzie”, Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, „Minghun”, Jana P. Matuszyńskiego, „Tyle co nic”, Grzegorza Dębowskiego oraz „Życie i śmierci Maxa Lindera”, Edwarda Porembnego. W skład polskiej Komisji Oscarowej wchodzą: Ewa Braun, Sławomir Idziak, Krystyna Janda, Tomasz Kolankiewicz, Artur Liebhart, Marcin Masecki, Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Karolina Rozwód, Grażyna Torbicka i Olga Wysocka.

Uroczystą galę 97. Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zaplanowano na 2 marca.

IAR/PP

W siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite ruszy projekt przebudowy biblioteki

15.09.2024 20:34
Stowarzyszenie Instytutu Literackiego Kultura zrealizuje projekt przebudowy i remontu biblioteki w siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite pod Paryżem. Dzięki temu nową siedzibę zyska kilkadziesiąt tysięcy tomów z biblioteki Jerzego Giedroycia.

150 lat temu zmarł Maksymilian Gierymski, malarz i powstaniec styczniowy

16.09.2024 16:29
16 września 1874 roku w Bad Reichenhall (Bawaria) zmarł Maksymilian Gierymski - starszy brat Aleksandra Gierymskiego - powstaniec styczniowy, artysta malarz, prekursor realizmu w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Miał niespełna 28 lat.

Mało znana historia Powstania Warszawskiego na prawym brzegu Wisły na wystawie “Praga ’44”

18.09.2024 13:59
Ikonografie, dokumenty archiwalne, pamiątki oraz fragmenty wywiadów, audycji radiowych i kronik filmowych znalazły się na wystawie “Praga ’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi. “O Powstaniu na Pradze mówi się niewiele, wiedza o nim także jest znikoma, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat” - mówi jedna z kuratorek.