Redakcja Polska

Nagrody historyczne ministra spraw zagranicznych

10.03.2020 15:32
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w Warszawie nagrody w konkursie historycznym, organizowanym przez ministerstwo. Wyróżnienia w dorocznym konkursie przyznawane są za promowanie na świecie wiedzy o historii Polski.
Audio
  • Minister Jacek Czaputowicz podkreślał podczas uroczystości wagę książek o historii Polski (IAR)
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz laureaci Jacques Wiacek (2P), Krzysztof Kloc (P), Jacek Roman Drecki (2L) oraz Wojciech Materski (L) podczas uroczystości wręczenia nagród w Konkursie Historycznym MSZ w siedzibie ministerstwa w Warszawie.
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz laureaci Jacques Wiacek (2P), Krzysztof Kloc (P), Jacek Roman Drecki (2L) oraz Wojciech Materski (L) podczas uroczystości wręczenia nagród w Konkursie Historycznym MSZ w siedzibie ministerstwa w Warszawie. Fot.: PAP/Marcin Obara

Coroczny konkurs odbywa się w dwóch kategoriach – na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski, która ma rozwijać zainteresowanie historią Polski w zagranicznych środowiskach naukowych, oraz na najlepsza publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.

- Badania nad historią Polski są o tyle ważne w kontekście polityki zagranicznej, że poszerzają wiedzę o naszym państwie nie tylko wśród Polaków, ale także wśród naszych sąsiadów, partnerów z zagranicy; przyczyniają się do lepszego zrozumienia naszych wzajemnych stosunków – powiedział Jacek Czaputowicz .

Pierwsze miejsce w kategorii pracy obcojęzycznej zajął Jacques Wiacek za pracę "Histoire de la 1re division blindee polonaise (1939-1945): L’odyssee du phenix", wydaną w normandzkim Louviers w 2018 r.

Czaputowicz podkreślił, że praca została oparta na materiałach z archiwów polskich i francuskich, literaturze wspomnieniowej i naukowej, a recenzenci wskazywali na staranne wydanie, dopracowanie pod względem ikonograficznym.

W kategorii najlepszej publikacji w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji I miejsce zajął Krzysztof Kloc, nagrodzony za pracę "Michał Sokolnicki 1880-1967. Piłsudczyk-historyk-dyplomata". "Jest to pierwsza tak obszerna i spójna biografia Sokolnickiego, który współpracował z marszałkiem Józefem Piłsudskim przy tworzeniu zalążków polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej" – powiedział szef MSZ.

Drugie miejsce w kategorii publikacji obcojęzycznej przyznano Adamowi Kochowi za pracę "A Captain’s portrait, Witold Pilecki – martyr for truth", wydaną w Australii. Szef MSZ wskazał, że "autor osadził swoja narrację na szerszym kontekście historycznym".

Nagrodę za drugie miejsca w kategorii na najlepszą publikację w języku polskim przyznano Pawłowi Kowalowi za "Testment Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej".

Trzecie miejsce w kategorii publikacji obcojęzycznej zajął Jacek Drecki z pracą "Ignacy Jan Paderewski, a pianist amidst the geysers", dotycząca pobytu Paderewskiego w Nowej Zelandii, wydaną w Auckland. - Książka jest przykładem opowiadania o historii Polski przez pryzmat historii kraju, w którym została wydana - zaznaczył Czaputowicz.

W kategorii publikacji w języku polskim trzecie miejsce przyznano Wojciechowi Materskiemu za "Węzeł polsko-białoruski 1918-1921. Dokumenty i materiały".

- Ta nagroda jest sukcesem, ale sukcesu z reguły nie odnosi się samemu, tak też było w moim przypadku - powiedział w imieniu nagrodzonych Jacques Wiacek, dziękując dyplomatom i oficerom, którzy pomagali mu w nawiązaniu kontaktów z weteranami, muzeami i archiwami oraz w zbieraniu materiałów. - Jak wielu Polaków mieszkających za granica często spotykałem się z niewiedzą lub brakiem zainteresowania historią Polski. By temu częściowo zaradzić, postanowiłem napisać historię pancerniaków generała Maczka, która obejmuje nie tylko dzieje dywizji we Francji, ale także w całej trawionej pożarem wojny Europie - dodał.

Laureaci otrzymują nagrody pieniężne, a zwycięzca w kategorii publikacji obcojęzycznej dodatkowo ma możliwość wyjazdu studyjnego do Polski.

IAR/PAP/dad