Redakcja Polska

"Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe

12.01.2021 13:33
Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. 
Audio
  • "Archiwum aktywacja" - Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Materiał Witolda Banacha (IAR)
  • Cyfrowe archiwum Instytutu Pileckiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneStartupStockPhotos/pixabay

Materiały zgromadzone w archiwum Instytutu pochodzą między innymi z: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, Instytutu Pamięci Narodowej, polskich archiwów państwowych i wielu innych.

Inauguracji działalności archiwum towarzyszy konferencja "Archiwum aktywacja". Rozpoczynając spotkanie naukowców, archiwistów i ludzi kultury, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski wyjaśniał, że archiwum dla Instytutu ma duże znaczenie. "Naszą ambicją jest stworzenie prestiżowego ośrodka naukowego, podejmującego ważne tematy i dostarczającego wiedzy, która pozwoli nam wchodzić w swobodną i odważną dyskusję z badaczami z całego świata. Nie da się tego osiągnąć bez nowoczesnego archiwum, nie da się tego zrobić bez źródeł" - tłumaczył dyrektor Kozłowski.

Kierownik archiwum Instytutu Pileckiego Krzysztof Wiśniewski podkreśla, że największą wartością udostępnianego dziś archiwum cyfrowego jest fakt, że badacze będą mogli korzystać z materiałów archiwalnych z różnych instytucji w Warszawie lub oddziale Instytutu w Berlinie. - Mamy nadzieję, że pozwoli to badaczom zarówno z Polski, jak i z zagranicy badającym okupację w Polsce w czasie II wojny światowej nie jeździć już po całym świecie, lecz przyjeżdżać do nas, do Instytutu i na miejscu prowadzić badania. - powiedział Wiśniewski.

Kierowniczka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska wyjaśnia, że dzięki współpracy z Bundesarchiv oraz jego oddziałami udało się odnaleźć bardzo wiele dokumentów dotyczących tragicznych losów Polaków. W zbiorze udało się zamieścić między innymi dokumenty, które są ważne dla bardzo wielu osób, szukających historii swojej rodziny. Są wśród nich na przykład zachowane wyroki śmierci na polskich jeńcach wojennych - "często, to być może jest jedyna wzmianka dla rodziny o tym, co się stało z ich bliskim". Wśród dokumentów są też na przykład korespondencje dotyczące tego, jak przewożono Polaków do niemieckiego obozu Mauthausen, co stanowi pewną część szerszej historii walki z Polską inteligencją.

Aby skorzystać z zasobów archiwum, należy wejść na stronę archiwum.instytutpileckiego.pl gdzie można zapoznać się z katalogiem zbiorów. Natomiast konferencji, można się przysłuchiwać dziś i jutro - szczegóły na stronie internetowej instytutpileckiego.pl.

IAR/dad

Naddniestrze u granic Polski? "Kreml już realizuje plan B, by nie stracić Białorusi, Zachód działa zbyt wolno"

11.01.2021 13:00
- Kreml chce, żeby Aleksander Łukaszenka swoimi rękami zdusił protesty i zniszczył społeczną alternatywę. Podtrzymuje upadającego Łukaszenkę, który oprócz wsparcia Kremla nie ma żadnych zasobów. W dłuższej perspektywie Kreml zintensyfikuje działania propagandowe i hybrydowe na Białorusi, by przeprowadzić kontrolowane zmiany – ostrzega Hanna Liubakova białoruska dziennikarka i analityk "Atlantic Council" w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Zaznacza, że w wielu przypadkach Zachód reaguje zbyt wolno na to, co się dzieje na Białorusi.

Michał Dworczyk: Narodowy Program Szczepień wchodzi w istotną fazę

11.01.2021 16:30
Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek - poinformował w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, łącznie pod koniec tygodnia zaszczepionych będzie ponad 450 tys. Polaków.

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Awans zawodowy nauczycieli polonijnych

12.01.2021 10:00
Od 1 stycznia dzięki zmianom w Karcie Nauczyciela nauczyciele języka polskiego za granicą mają większe możliwości awansu zawodowego.