Redakcja Polska

Warszawa: 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki

05.02.2021 11:30
Mija 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki, wizjonera, bohatera narodowego oraz polskiego i amerykańskiego generała. Przedstawiciele m.in. Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej złożyli kwiaty na Zamku Królewskim przy urnie z sercem Tadeusza Kościuszki. Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Leszek Marek Krześniak podkreślił, że Tadeusz Kościuszko - inżynier wojskowy, zbudował Państwo okresu wojny.
Audio
  • 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki [posłuchaj]
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie na Białorusi
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie na BiałorusiWłodzimierz Pac, Polskie Rado

Naczelnik Polskich Sił Zbrojnych reprezentował wieczne dążenie Polaków do Niepodległości. Kościuszko zapoczątkował walkę w sytuacji bardzo tragicznej, po dwukrotnym rozbiorze Polski, podjął walkę, żeby Rzeczpospolitą ocalić. Miał doświadczenia wojny amerykańskiej, w której był pułkownikiem a później generałem. Zbudował Państwo okresu wojny. Zbudował administrację. Prawa, które wtedy zostały wydane, do dzisiaj mają swoją wartość - zaznacza doktor Leszek Marek Krześniak.


Posłuchaj
00:19 10888228_1 (1).mp3 Według doktora Leszka Marka Krześniaka z Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Naczelnik Polskich Sił Zbrojnych w czasie insurekcji był wizjonerem i człowiekiem oświeconym. Jego geniusz militarny oraz edukacyjny docenili Amerykanie w czasie wojny o niepodległość (IAR)

 

- Tadeusz Kościuszko był demokratą oraz piewcą cnót obywatelskich - przyznał Leszek Krześniak. - Tadeusz Kościuszko, wielki nauczyciel, który zwracał uwagę, że ludzie muszą sami wybić się na swoją niepodległość i sami chcieć się rozwijać. Był orędownikiem szkolnictwa. Szkolnictwo zawodowe i rolnicze zapoczątkował Kościuszko - dodaje prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.


Posłuchaj
00:23 10888228_2 (1).mp3 Według doktora Leszka Marka Krześniaka z Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej testament Kościuszki jest aktualny do dziś. Współczesne pokolenia mogą czerpać z jego licznych prac oraz z postawy, jaką prezentował przez całe życie wobec obywateli z niższych sfer (IAR)

 

Zgodnie z testamentem serce Tadeusza Kościuszki zostało umieszczone w urnie i przekazane Emilii Zeltner, która przewiozła urnę do Włoch. Potem serce Naczelnika trafiło do Rappersvillu, gdzie jest Muzeum Tadeusza Kościuszki. W 1921 roku polski Sejm podjął uchwałę o sprowadzeniu serca Kościuszki do kraju. Urna z sercem wielkiego Polaka wróciła do Polski sześć lat później, obecnie urna znajduje się na Zamku Królewskim w Warszawie.

IAR/dad

Parlamentarzyści z Polski i Litwy w rocznicę urodzin Kościuszki apelują o demokratyczne zmiany na Białorusi

04.02.2021 14:26
Parlamentarzyści z Polski i Litwy wyrazili solidarność z narodem białoruskim, wezwali też władze w Mińsku do przeprowadzenia jeszcze w tym roku prawdziwie demokratycznych wyborów. Deklaracja w tej sprawie została przyjęta w obu krajach, w 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Za bohatera narodowego uważają go bowiem zarówno Polacy i Litwini, jak i Białorusini.

Londyn: areszt ws. antyszczepionkowych ulotek wykorzystujących rysunek KL Auschwitz

05.02.2021 10:00
Londyńska policja aresztowała znanego działacza antyszczepionkowego za rozpowszechnianie ulotki wykorzystującej zmodyfikowany rysunek obozu śmierci w Auschwitz. Zatrzymany to Piers Corbyn - brat byłego lidera lewicowej Partii Pracy.

Promocja języka polskiego w świecie. Spotkanie z prof. Władysławem Miodunką, ambasadorem polszczyzny

04.02.2021 19:58
Prof. Władysław Miodunka specjalizuje się w badaniach języka polskiego w świecie. Jego prace naukowe z tego zakresu mają charakter pionierski. Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz serii podręczników. Jest wychowawcą i mentorem wielu polonistów w kraju i na świecie.