Świąteczne paczki dla Polaków mieszkających na Kresach II Rzeczypospolitej pakowało w miniony weekend kilkuset uczniów z mazowieckich szkół, harcerze i wolontariusze. Produkty spożywcze i środki czystości, które dotrą do Polaków na Wschodzie, pochodzą ze zbiórek i darów oraz są zakupione ze środków Fundacji – zapewnia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.
Jak podkreśla Barbara Fajkowska z Warszawskiego Kuratorium Oświaty akcja pakowania paczek dla rodaków z Kresów uczy nie tylko pomagania innym, ale jest też lekcją historii, patriotyzmu oraz wrażliwości społecznej.
Agnieszka Skowrońska, wolontariuszka Fundacji Kresy w Potrzebie. Polacy - Polakom przyznaje, że dla niej największym przeżyciem jest samo przekazywanie paczek Polakom, którzy czekają na wsparcie od rodaków z macierzy.
Samochody z podarunkami już wyruszyły z Warszawy. W tym roku paczki trafią do około dwóch tysięcy polskich rodzin mieszkających na Litwie i Ukrainie – zapewnia Marcin Zarzecki
W całym kraju ruszyła także kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Rodacy Bohaterom". Dary trafią przede wszystkim do polskich weteranów i ich rodzin mieszkających na Kresach. Podobnie jak w poprzednich latach zebrane produkty spożywcze ruszą za naszą wschodnią granicę na początku przyszłego roku. - Nasi rodacy czekają na tę pomoc - podkreśla Krystian Fila, koordynator akcji na Podkarpaciu, szef podkarpackiego oddziału stowarzyszenia Odra Niemen.
Do akcji wsparcia rodaków za naszą wschodnią granicą dołącza Wrocław, skąd w piątek wyruszyła ciężarówka w ramach akcji Paczka dla Lwowiaka. Do Lwowa i okolic wysłano żywność, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji, środki czystości, ale też zabawki, pieluchy czy środki higieniczne dla małych dzieci. Paczki trafią przede wszystkim do Polaków mieszkających we Lwowie. Lwów i Wrocław są miastami partnerskimi. Akcja co roku zyskuje na popularności – do tego stopnia, że w drugiej połowie grudnia – po raz pierwszy w historii akcji - na Ukrainę odjedzie kolejny transport.
IAR/ep