Redakcja Polska

Badacze historii z Polski i Kazachstanu zacieśniają współpracę. Powstała specjalna komisja

06.06.2022 15:47
Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.
Przesiedleńcy . Zdjęcie ilustracyjne
Przesiedleńcy . Zdjęcie ilustracyjnearchiwum NAC

Umowę w sprawie powołania "Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej" podpisały w poniedziałek władze Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

- Tym spotkaniem chcemy potwierdzić, że to muzeum w tej chwili jest jedną z kluczowych placówek zajmujących się relacjami polsko-kazachskimi - mówił przed podpisaniem umowy dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, historyk prof. Wojciech Śleszyński. Podkreślił, że powstała komisja "otwiera nowy etap w badaniach naukowych". - Da to nie tylko nowe możliwości polskim naukowcom w pracy w często niedostępnych do tej pory zasobach archiwalnych, ale przede wszystkim stworzy wyjątkową szansę na wzbogacenie naszej wiedzy o Polakach deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. A polskie rodziny poznają losy swoich bliskich - wyjaśnił Śleszyński.

Podkreślił, że warto pamiętać, iż olbrzymia część deportowanych w latach 1940-41 trafiła właśnie do Kazachstanu, a z tzw. drugiej wywózki kwietniowej w 1940 roku niemal wszyscy. Dodał, że warto podkreślić fakt, iż bardzo często polscy zesłańcy przeżyli w Kazachstanie dzięki miejscowej ludności.

Historia przodków pod lupą

- My, naukowcy, chcemy zobaczyć jak dokładnie wyglądał proces deportacji, szczególnie życie na tym terenie, a to, co najbardziej interesuje naszych obywateli, (…) będą mogli poznać losy swoich przodków, swoich bliskich, którzy zesłani byli w latach II wojny światowej na daleką Syberię, a w tym przypadku do Kazachstanu - powiedział dziennikarzom Śleszyński.

Pytany o dostęp do dokumentów znajdujących się w archiwach, powiedział, że na pewno w wielu przypadkach będzie to kwestia ich odtajniania. Dodał, że ma deklaracje strony kazachskiej, że "nie będzie żadnych problemów z dostępem do tej zasadniczej części archiwów postsowieckich".

Skarby kazachskich archiwów

- Od dzisiaj pracownicy kazachskich instytucji typu archiwa będą pomagać polskim uczonym w tworzeniu różnych prac naukowych. W archiwach Kazachstanu znajdują się duże ilości materiału dotyczące Polaków, którzy byli wysiedlani z terytoriów Polski właśnie na teren Kazachstanu - mówił dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu prof. Zijabek Kabuldinov. Dodał, że to materiały od XVIII wieku aż po lata 50 XX wieku.

Kabuldinov podkreślił, że obecnie w Kazachstanie pracuje komisja, która zajmuje się odtajnieniem różnych materiałów archiwalnych. - Część materiałów jest jawna, więc można do nich dotrzeć. Jednak Polacy do tej pory mieli problem z dotarciem - mówił.

Dodał, że zawiązana współpraca pomoże także badaczom z Kazachstanu. Przypomniał udział Kazachów w II wojnie światowej. - Obywatele Kazachstanu brali udział w walkach z faszyzmem, wielu z nich ginęło również na terytorium Polski, wiele rodzin obywateli Kazachstanu nie wie nic na temat miejsca pochówku swoich bliskich - mówił.

W powołanie komisji zaangażowany był od początku p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt. Podkreślił na spotkaniu, że Muzeum II WŚ prowadzi wiele badań dzięki współpracy z partnerami z Kazachstanu, a w tamtejszych archiwach znajdują się "ważne materiały do badań historii cywilnej i wojskowej obecności Polski w tym kraju".

Trzy pokolenia historyków

Berendt podkreślił, że w poniedziałkowym spotkaniu biorą udział "trzy pokolenia" historyków, którzy zajmują się relacjami między Polską a Wschodem, w tym Kazachstanem i - jak dodał - jest pewność, że te badania będą kontynuowane. - Ważnym jest, abyśmy stworzyli pomost umożliwiający badaczom różnych pokoleń z Kazachstanu pracę u nas, a być może, aby Polska stała się pomostem do ich kontaktów z kolegami w innych państwach - dodał.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedzibę, która znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej, otwarto w 2021 roku.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski Kazachstan

Wielu Polaków z Żytomierszczyzny zdecydowało się na wyjazd do Polski

06.06.2022 08:36
Ewakuację z objętej wojną Ukrainy organizowała m.in. Wiktoria Laskowska, szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Promocja języka polskiego w świecie. Nagroda Transatlantyk dla prof. Silvano de Fanti

06.06.2022 15:00
Prof. Silvano de Fanti, autor m.in. włoskiego przekładu "Pana Tadeusza", otrzymał w Krakowie Nagrodę Transatlantyk dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Wyróżnienie przyznano podczas V Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej.

"Lubelszczyzna i Podkarpacie gospodarczym hubem odbudowy Ukrainy". Trwa Samorządowy Kongres Trójmorza

06.06.2022 14:27
Bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na rynkach rolno-spożywczych w kontekście wojny na Ukrainie oraz współpraca z regionami ukraińskimi - to główne tematy Samorządowego Kongresu Trójmorza rozpoczętego w Lublinie.