Redakcja Polska

W Warszawie otwarto wystawę IPN "Gospodarka III Rzeszy"

12.01.2023 16:17
W Warszawie przed Domem Polonii otwarto wystawę wystawa plenerową Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej, a której najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasie II wojny światowej i bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.
Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw pobitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw pobitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.PAP/Paweł Supernak

Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślał, podczas uroczystego otwarcia ekspozycji, że uświadamia ona grozę związków niemieckich przedsiębiorców z najwyższymi władzami III Rzeszy i NSDAP. - Wystawa jest o ogromnym kapitale zroszonym krwią, kapitale zbudowanym w obozach koncentracyjnych i miejscach kaźni. Wszyscy sobie zadajmy pytanie, czy możemy przejść obojętnie wobec faktu, że 90 procent niemieckich firm w czasie II wojny światowej, budowało swój potencjał w sojuszu z niemieckimi narodowymi socjalistami- mówił Karol Nawrocki.


Posłuchaj
00:58 12143216_1.mp3 - To wystawa o wciąż niespłaconym długu sprawców II wojny światowej, czyli Niemców, wobec Polaków oraz o ogromnym kapitale zroszonym krwią – powiedział w czwartek prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy poświęconej „niemieckiemu cudowi gospodarczemu”. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Prezes IPN podkreślał, że ta wystawa uświadamia też, ukazując przykłady tylko kilku największych firm niemieckich, skąd wzięła się niemiecka potęga gospodarcza. - Firma Simens zbudowała swój potencjał, który jest obecny także w XXI wieku na elektrycznych systemach regulujących komory gazowe, Deutsche Bank obracał złotem zabieranym ofiarom holokaustu, ofiarom polskim i żydowskim. Ten sam Deutsche Bank inwestował w rozwój obozu koncentracyjnego Auschwitz - podkreślał.


Autor wystawy profesor Tomasz Panfil mówił, że ta ekspozycja pokazuje, że gospodarka III Rzeszy była elementem zbrodniczej polityki Hitlera. - Gospodarka niemiecka jest takim samym narzędziem realizacji ludobójczych planów Hitlera jak: NSDAP i inne instytucje państwa niemieckiego: Wehrmacht, SS, gestapo i innego rodzaju służby - wyjaśniał.

Profesor Panfil wyjaśniał także, że niemieckie firmy w wyniku niewolniczej pracy w niebywały sposób zwiększyły swoje dochody. - W 1932 roku firma Hugo Boss wykazywała dochody rzędu 36 tysięcy marek, w 1941 roku w wyniku intratnych kontraktów na mundury dla niemieckiej armii i innych struktur, zysk firmy wzrósł do 3 milionów marek. Korzystanie z nisko płatnej lub niewolniczej pracy powodowało, że większość niemieckich firm zwiększało swoje dochody- dodał. 

Według danych zebranych przez autorów wystawy na rzecz gospodarki III Rzeszy pracowało niewolniczo około 14 milionów ludzi z kilkunastu krajów - Polaków od dwóch do nawet ponad 3 milionów.

Wystawa "Gospodarka III Rzeszy" będzie prezentowana przed Domem Polonii przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64 do 1 lutego.

IAR/PAP/dad

30 lat temu zmarł Józef Czapski. Dokumentował zbrodnię katyńską

12.01.2023 12:21
Malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców słynnej paryskiej Kultury, dokumentator zbrodni katyńskiej zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons-Laffitte pod Paryżem.  

Rosyjski przemysł wojenny nie nadąża z uzupełnianiem zapasów amunicji

12.01.2023 12:48
Brak dostatecznych zdolności produkcyjnych rosyjskiego przemysłu wojennego uniemożliwia uzupełnianie na bieżąco arsenałów armii agresora, twierdzi Instytut Badań nad Wojną. Zdaniem analityków amerykańskiego think tanku braki w wyposażeniu mogą uniemożliwić rosyjskiej armii dokonywanie w tym roku postępów na froncie.

W Kanadzie otwarto polsko-ukraińską wystawę rysunków dzieci o wojnie

12.01.2023 13:11
Burmistrz Mississauga w Kanadzie Bonnie Crombie otworzyła w środę wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". To wspólny polsko–ukraiński projekt, zestawiający rysunki polskich dzieci z 1946 r. i współczesne obrazki dzieci ukraińskich.

Ukraina zwiększa zdolności obronne na granicy z Białorusią

12.01.2023 15:30
Po pogłoskach o możliwym ataku od strony Białorusi Ukraina organizuje manewry w pobliżu granicy z tym państwem. Białoruś nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia dla Ukrainy, ale Siły Zbrojne stopniowo zwiększają zdolności obronne na granicy - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. Podkreślił, że w kwestii możliwego zagrożenia ze strony Białorusi strona ukraińska jest w stałym kontakcie z partnerami zagranicznymi, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych i Polski.