Redakcja Polska

Harcerze ramię w ramię w hołdzie walczącej stolicy

03.08.2023 10:34
Ponad 550 harcerzy z siedmiu organizacji spotkało się w Warszawie na zlocie upamiętniający 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od soboty 29 lipca do środy 2 sierpnia uczestniczyli w uroczystościach powstańczych.
Audio
  • Zlot harcerzy upamiętniający 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Harcerze upamiętniają Powstańców Warszawskich
Harcerze upamiętniają Powstańców Warszawskich PICTOR PICTURES/Shutterstock zdjęcie ilustracyjne

O aktualności harcerskiego przyrzeczenia młodym ludziom mówił Powstaniec Warszawski major Leszek Żukowski, który sam służył w Szarych Szeregach a w harcerstwie jest od 1937 roku. - W 1944 roku w wieku 15 lat byłem łącznikiem na Woli, a po zdobyciu broni strzelcem w Batalionie 'Łukasiński' na Starym Mieście. Celem mojej wizyty tutaj nie jest jednak chwalenie się, tylko zachęcenie was do realizacji hasła, jakie obowiązywało nas w czasie II wojny światowej - bądź gotów! - podkreślił Leszek Żukowski.

W organizację zlotu harcerzy w Warszawie zaangażowały się wszystkie największe organizacje harcerskie i skautowe w Polsce - Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skauci Europy, Stowarzyszenie Harcerskie, Royal Rangers Polska, Skauci Króla oraz NKIH "Leśna Szkółka".

Ważne postaci i wydarzenia z historii harcerstwa można oglądać w Warszawie na wystawie plenerowej "Dziś jest pojutrze". Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji na Krakowskim Przedmieściu członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej otrzymali medale "Pro Patria". Uhonorowano osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jan Żaryn przypomniał, że 79 lat temu podczas Powstania Warszawskiego walkę z okupantem podjęli także harcerze. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że wystawa pokazuje historię formacji harcerskiej, która "przez dziesięciolecia ukształtowała i wychowała kilka pokoleń Polaków w służbie Bogu i Rzeczypospolitej".

Harcerze, którzy uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego podkreślali, że bohaterski zryw jest dla nich bardzo ważną lekcją patriotyzmu, a oni są spadkobiercami powstańczych wartości. Druhny i druhowie 1. sierpnia wzięli udział między innymi w uroczystościach na Mokotowie w parku Orlicz-Dreszera.

Warszawski zlot harcerzy w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego był spotkaniem drużyn i zastępów ze wszystkich organizacji harcerskich działających na terenie Polski oraz gości ze świata. Jak podkreślają organizatorzy, to nie tylko znak wielkiego szacunku okazanego żołnierzom Armii Krajowej, ale także dowód wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie Powstańcy Warszawscy, w tym harcerki i harcerze z Szarych Szeregów.

IAR/ep

Filmy i wystawy o Powstaniu Warszawskim w Niemczech. Publiczność zobaczy m.in. film "Kanał" Andrzeja Wajdy

01.08.2023 09:34
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Polski w Berlinie zaprasza we wtorek na pokaz filmu "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" w reżyserii Małgorzaty Bramy. W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zaprezentowany zostanie słynny film Andrzeja Wajdy "Kanał".

"Zryw po latach upokorzeń". Powstańcy wspominają moment wybuchu walk z Niemcami

01.08.2023 13:21
Chęć odwetu za lata niemieckiej okupacji, ale też obawa o skalę przelanej krwi - tak moment wybuchu Powstania Warszawskiego wspominają w rozmowach z Polskim Radiem jego weterani.

Warszawiacy zaśpiewali "(nie)zakazane piosenki" w rocznicę wybuchu powstania

02.08.2023 09:46
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, mieszkańcy Warszawy przy wsparciu profesjonalnych muzyków zaśpiewali powstańcze pieśni. W strugach deszczu na placu Piłsudskiego wybrzmiały m.in. utwory: "Warszawa, moja Warszawo", Sanitariuszka Małgorzatka", oraz "Pałacyk Michla".