Redakcja Polska

Muzeum Powstania Warszawskiego po raz piąty wręczyło nagrody laureatom konkursu „Pamięć »W« kadrze”

19.10.2023 12:45
Tematem były obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a samo wydarzenie skierowano do wszystkich miłośników fotografii. Zadanie polegało na uchwyceniu aparatem lub smartfonem obchodów organizowanych w dowolnym miejscu na świecie.
Audio
  • Laureaci konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamięć »W« kadrze” otrzymali nagrody - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kopiec Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania Warszawskiego Foto: Małgorzata Szymankiewicz/PR2

Nadesłane zdjęcia oceniano w dwóch kategoriach: pojedyncze zdjęcie oraz fotoreportaż. Zgłoszono rekordową ilość 2200 zdjęć. Nagrodzone fotografie w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddały atmosferę obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zwycięzca Grand Prix Robert Jarosz opisał temat dzięki podwójnej ekspozycji symbolicznych miejsc. Autor pierwszego miejsca w kategorii „Fotoreportaż” Damian Lemański podkreślił, że w cyklu fotografii chciał pokazać jedność osób, które przyszły oddać hołd Powstańcom. Pierwsze miejsce w kategorii „Zdjęcie Pojedyncze” zajęła Karolina Ślusarczyk. Jej czarno-białe zdjęcie powstało podczas spaceru. Zdjęcia biorące udział w konkursie oceniali profesjonaliści – jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- Niełatwy konkurs, ale laureaci spisali się na medal, prezentując tak różnorodne kadry. To coś, co członkowie jury lubią najbardziej i na co zwracają uwagę przy oglądaniu oraz nagradzaniu fotografii – podkreślał Chris Niedenthal.

Oceniane prace pochodziły z miast i miejscowości w całej Polsce, kilku krajów europejskich (m.in. z Czarnogóry, Grecji, Niemiec i Węgier), a także z obydwu Ameryk. Wśród nagrodzonych zdjęć znalazły się portrety, kadry reporterskie, fotografie wykonane dronem, jak i zdjęcia z wielokrotną ekspozycją. Nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamięć »W« kadrze” wręczono po raz piąty.

IAR/ep

„Wolność ’44” – najnowsza książka Agnieszki Cubały o Powstaniu Warszawskim

30.07.2023 11:52
Z myślą o odzyskaniu wolności Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 r. chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków  sprzecznych z interesami państwa i narodu.

Wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania Warszawskiego

03.08.2023 13:56
Kobiety w czasie walk powstańczych były przede wszystkim łączniczkami i sanitariuszkami, ale gasiły też pożary, budowały barykady, odkopywały ludzi spod gruzów, czasem walczyły z bronią w ręku.

79 lat temu, po 63 dniach walk, upadło Powstanie Warszawskie

02.10.2023 12:34
Bez pomocy sojuszników, przy obojętności Armii Czerwonej stojącej po drugiej strony Wisły, w związku z brakiem broni, amunicji i żywności Warszawa musiała się poddać po 63 dniach walk.