Redakcja Polska

Okręt podwodny ORP „Sokół” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

29.11.2023 12:12
Nowy, niezwykle cenny eksponat dotarł już na miejsce z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu. Mający prawie 50 metrów długości i ważący 370 ton kolos przewożony był pod muzeum na specjalnych platformach.
Audio
  • Okręt podwodny ORP „Sokół” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
ORP Sokół transport
ORP Sokół transportPAP/Adam Warżawa

„Sokół” został ustawiony w specjalnej niecce przed siedzibą placówki. Operacja przemieszczenia okrętu trwała kilka godzin. Równie długo trwało samo ustawienie „Sokoła”. Wymagało to zegarmistrzowskiej precyzji. Ostatni odcinek pięciokilometrową drogą lądem mierzący około 47 metrów stalowy kolos przebył na specjalnych wózkach.

Okręt ma być udostępniony dla zwiedzających najpóźniej w Święto Morza, które tradycyjnie obchodzone jest w Gdyni przez kilka dni w drugiej połowie czerwca.

Zbudowany w Niemczech w 1966 roku okręt podwodny typu Kobben pełnił przez ponad trzydzieści lat służbę w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii. W 2002 roku Norwegia przekazała okręt Polsce. Jako ORP „Sokół” wchodził w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów. Z 24-osobową załogą na pokładzie służył Polsce przez 16 lat. Uczestniczył w ćwiczeniach i operacjach morskich, między innymi prowadzonych przez NATO. ORP „Sokół” pokonał łącznie 26 tysięcy mil morskich. Wykonał 174 zanurzenia. Służbę zakończył w 2018 roku.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przejęło Kobbena w lipcu 2020 r. i od tego czasu trwały prace w PGZ Stoczni Wojennej, takie jak oczyszczenie i zakonserwowanie kadłuba, malowanie czy wycięcie wejścia i wyjścia dla zwiedzających. W trakcie prac w stoczni wymontowano m.in. jeden z silników, który trafił na ekspozycję muzeum. Plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego będzie miała charakter swoistego pomnika upamiętniającego tysiące polskich marynarzy pełniących tę elitarną służbę. Będzie nie tylko opowiadał historię konkretnego okrętu, ale stanie się swego rodzaju memoriałem poświęconym wszystkim 25 polskim okrętom podwodnym i ich załogom, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich podwodników w walce z Niemcami i Włochami podczas II wojny światowej.

IAR/ep

85 lat temu podniesiono banderę na niszczycielu ORP Błyskawica

25.11.2022 16:15
25 listopada 1937 roku niszczyciel ORP "Błyskawica" stał się okrętem Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w Cowes w Anglii na jednostce została podniesiona biało-czerwona bandera, po czym pierwsza załoga, dowodzona przez komandora porucznika Tadeusza Podjazd-Morgensterna, przeprowadziła okręt do Gdyni. 1 grudnia 1937 roku odbyło się jego oficjalne powitanie. 

100 lat temu urodził się Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie okrążył Ziemię

23.10.2023 16:10
Dokonał tego na jachcie Dar Przemyśla. W podróż wyruszył 12 czerwca 1979 roku z portu w Gdyni. Trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Australii i Nowej Zelandii i wokół przylądka Horn, najdalej na południe wysuniętego punktu Ameryki Południowej.

Na dnie Zatoki Gdańskiej odkryto wrak niemieckiego okrętu. Może być ostatnim zatopionym w walce

15.11.2023 14:01
Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.