Redakcja Polska

80 lat od operacji "Ostra Brama". "To symbol wierności ideałom, ale także wielkiej zdrady"

06.07.2024 10:22
Operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, polskiej niezłomności, martyrologii, ale także wielkiej zdrady, której doznaliśmy ze strony wojsk sowieckich - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.
Walki o wyzwolenie Wilna. Patrol żołnierzy Armii Krajowej i radzieckich na ulicy Wielkiej
Walki o wyzwolenie Wilna. Patrol żołnierzy Armii Krajowej i radzieckich na ulicy WielkiejDomena publiczna, autor nieznany (źr. Wikipedia.pl/Narodowe Archiwum Cyfrowe))

80 lat temu, nad ranem 7 lipca 1944 r., rozpoczęła się operacja "Ostra Brama", którą były walki żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami o Wilno; oddziały dowodzone przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" zamierzały przejąć miasto przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Ostatecznie polscy żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji. Krótko jednak po tym wydarzeniu NKWD dokonała aresztowań polskich żołnierzy - dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni, większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Sowieckiego.


Posłuchaj
00:58 13080603_1.mp3 W Skorbucianach na Litwie rozpoczynają się uroczystości w 80. rocznicę operacji "Ostra Brama". Akcja rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku, a jej celem było wyzwolenie z rąk Niemców Wilna, Materiał WItolda Banacha (IAR)

 

W związku z rocznicą Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Związkiem Polaków na Litwie organizuje w dniach 6-8 lipca obchody rocznicowe w Wilnie, Skorbucianach i Boguszach.

Organizujący uroczystości szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell podkreśla, że mają one na celu przede wszystkim upamiętnienie uczestników powstania wileńskiego. - Pamiętamy i najważniejszych wydarzeniach z naszej historii i chcemy także upamiętniać tych, którzy w tych wydarzeniach brali udział, którzy walczyli, odnosili rany, ginęli. Operacja "Ostra Brama" zajmuje w naszej historii miejsce szczególne, bo ona, obok powstania warszawskiego, jest drugim co do wielkości i znaczenia powstaniem, które odbyło się na polskich ziemiach - mówi.

Do walk z Niemcami o Wilno włączyli się również żołnierze sowieccy, z którymi do 13 lipca AK-owcy oswobodzili miasto. Sowieci po zakończeniu operacji aresztowali dowódców oddziałów polskich, podobnie postąpiono z innymi żołnierzami i oficerami AK.

Lekcja, która wciąż jest aktualna

Lech Parell podkreśla, że tamte wydarzenia powinny być dla Polaków lekcją, która jest wciąż aktualna. - Operacja "Ostra Brama" zakończyła się klęską przede wszystkim dlatego, że nóż plecy wbili nam kolejny raz Rosjanie. I ta lekcja jest dla nasz niezwykle ważna - my musimy wiedzieć, że zawsze musimy być silni, że w relacjach z Rosją, nie możemy liczyć na dobrą wolę, na współpracę, ale musimy polegać zawsze na sobie - mówi.

Lech Parell podkreśla, że tamta akcja pokazała prawdziwe intencje sowietów. - Był to akt trudny do wyobrażenia, choć z dzisiejszej perspektywy, znając Rosję, znając to wszystko, co Rosjanie robili wcześniej i później, wydaje się to wręcz oczywiste, że do czegoś takiego musiało dojść. My zawsze musimy pamiętać, jaka jest prawdziwa natura Rosji i zawsze w każdej sytuacji polegać tylko na sobie - zauważa.

Rosjanie, w walkach o Wilno stracili około 5 tysięcy żołnierzy, Niemcy - od 3 do 4 tysięcy, a Polacy co najmniej 550 żołnierzy. Sowieci po zakończeniu operacji nie tylko aresztowali dowódców oddziałów polskich, podobnie postąpiono z żołnierzami i oficerami AK - część z nich, trafiła do więzień, a część na Syberię.

"Symbol wierności ideałom"

- Operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, polskiej niezłomności, martyrologii, ale także, co bardzo ważne, to symbol wielkiej zdrady, której doznaliśmy ze strony wojsk sowieckich, zdrady, która jest dla nas wielką nauką na przyszłość - powiedział PAP szef UdSKiOR.

Dodał, że obecnie "kiedy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą, w szczególności musimy pamiętać, z jakim przeciwnikiem mierzą się nasi przyjaciele z Ukrainy i z jakim przeciwnikiem mierzyć musimy się my, wszyscy, jako Polska i jako kraje NATO".

- To jest przeciwnik wiarołomny, który nie dotrzymuje porozumień, nie uznaje żadnej lojalności w stosunkach międzynarodowych, ani także, co jest bardzo ważne, w stosunkach międzyludzkich. To jest przeciwnik, który ma swoje cele imperialne, który chce te cele zrealizować za każdą cenę - podkreślił minister Parell

Hold żołnierzom AK, pod pomnikiem w Boguszach oddała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją Senatu RP Hold żołnierzom AK, pod pomnikiem w Boguszach oddała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją Senatu RP

Biało-czerwona flaga nad Wilnem

Rozpoczęta przez oddziały Armii Krajowej w ramach akcji "Burza" operacja "Ostra Brama" miała na celu oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego. Plan operacji został opracowany w sztabie Okręgu Wilno AK w marcu 1944 r. i zakładał samodzielne zdobycie miasta przez połączone siły Wileńskiego i Nowogrodzkiego Okręgu Armii Krajowej.

Do 13 lipca Polacy i Rosjanie oswobodzili miasto z rąk Niemców. Tego dnia żołnierze AK o świcie wywiesili na Górze Zamkowej biało-czerwoną flagę, jednak po kilku godzinach żołnierze sowieccy zastąpili ją czerwonym sztandarem. Była to zapowiedź prawdziwego stosunku Sowietów do Polaków i 

W Skorbucianach, gdzie doszło do walki z Niemcami żołnierzy AK zmierzających do Wilna, polska delegacja złoży wieńce na miejscowym cmentarzu, na którym spoczywa 16 poległych polskich żołnierzy. Z kolei w Boguszach zostaną złożone kwiaty przy obelisku upamiętniającym podstępne aresztowanie i uwięzienie oficerów Wileńskiego Sztabu AK, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama", do którego doszło po zakończeniu walk o Wilno, 17 lipca 1944 roku.

 

PAP/dad

Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat. To pamiątka po remoncie wodociągów

01.07.2024 13:51
Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej i egzemplarz gazety Breslauer Zeitung. Zabytek został odnaleziony w połowie lat 90., ale ówcześni archeolodzy nie zwrócili na niego uwagi.

Kościuszko to bohater Polski i USA - przypomina Muzeum Niepodległości w przeddzień Dnia Niepodległości

03.07.2024 16:42
Tadeusz Kościuszko to wspólny bohater Polski i Stanów Zjednoczonych - podkreśla prezes Polskiej Fundacji Niepodległości Leszek Marek Krześniak. Fundacja wraz z Muzeum Niepodległości w przeddzień amerykańskiego Dnia Niepodległości i w 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej organizuje wydarzenie "Wybitni Polacy zasłużeni dla stosunków polsko-amerykańskich".

90 lat temu zmarła Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

04.07.2024 13:14
90 lat temu, 4 lipca 1934 roku, zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Po raz pierwszy otrzymała ją w dziedzinie fizyki, po raz drugi - chemii. Zmarła w wieku 67 lat, cierpiała na złośliwą anemię o piorunującym przebiegu, będącą skutkiem intensywnego kontaktu z pierwiastkami promieniotwórczymi.