Redakcja Polska

Codzienność Powstania Warszawskiego w grze interaktywnej "Chcieliśmy być wolni"

27.07.2024 21:36
Młodsi i starsi wzięli w sobotę udział w grze miejskiej "Chcieliśmy być wolni - kadry z powstania", którą w stolicy zorganizowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Interaktywna gra jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Materiały promocyjne
Materiały promocyjne Źródło: https://goodgames.pl/

- Celem gry było poprzez zabawę przybliżenie historii oraz codzienności Powstania Warszawskiego - mówi Karol Mazur, kierownik działu edukacyjnego w Muzeum Powstania. W trakcie gry ogląda się 10 scen z Powstania Warszawskiego, które pokazują co działo się na zapleczu zrywu.

Gra miejska skierowana była głównie do rodzin z dziećmi. Jak podkreśla Karol Mazur, została zaprojektowana tak aby w przystępny i odpowiedni do wieku uczestników sposób opowiadać o trudnej historii walczącej Warszawy. Nie ma trudnych wojennych scen, natomiast pokazuję się sytuację dzieci - to jak sobie radziły i czego im brakowało.

Powstańczy mural

Finał gry miejskiej miał miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie z otrzymanych naklejek jej uczestnicy stworzyli specjalny powstańczy mural. Zarówno młodsi jak i starsi podkreślali, że był to bardzo dobry sposób na poznanie historii.

Po zakończeniu gry miejskiej w Muzeum odbył się koncert dla dzieci "W jak Ważne". Na scenie wystąpił zespół "Małe TGD", który poza swoimi utworami premierowo wykonał także piosenkę "Godzina W".

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony, w grę można zagrać wirtualnie do 2 października.

IAR/dad

Wrak wypełniony butelkami szampana i wody mineralnej. Niezwykłe odkrycie polskich nurków w Bałtyku

24.07.2024 16:26
Polscy nurkowie z grupy "Baltictech" na dnie Bałtyku, nieopodal szwedzkiej wyspy Olandia, odkryli około setki butelek szampana oraz wody mineralnej. Odkrycia dokonano we wraku statku, który prawdopodobnie zatonął między 1850 a 1876 rokiem.

80. rocznica akcji "Most III". Jak Polacy pomogli Aliantom obronić Londyn przed Wunderwaffe

26.07.2024 12:09
W nocy z 25 na 26 lipca 1944 r., w ramach operacji "Most III" do okupowanej Polski dotarł Jan Nowak-Jeziorański – emisariusz rządu RP, mogący wpłynąć na decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego. W drogę powrotną samolot zabrał polityków i zdobyte przez AK bezcenne dla aliantów części rakiety V-2.