Redakcja Polska

IX społeczna akcja porządkowania kwater i grobów Powstańców Warszawskich

28.07.2024 13:07
Na kilka dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego wolontariusze sprzątają kwatery i groby żołnierzy AK oraz ofiar walk w Warszawie.
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskiedouglasmack/ Shuttrerstock

Dziś każdy chętny może wziąć udział w jednej z takich akcji, która odbywa się na Cmentarzu Wawrzyszewskim, gdzie porządkowane są kwatery Powstańców Warszawskich ze Zgrupowań AK "Żubr" i "Żywiciel" oraz groby cywilów poległych w trakcie zrywu.

Akcja została zorganizowana po raz dziewiąty. Pierwotnie wolontariusze skupieni wokół "Stowarzyszenia Żołnierzy AK Żywiciel i miłośników ich tradycji" porządkowali powstańcze kwatery na Powązkach Wojskowych. Później akcja poszerzyła się również o Cmentarz Wawrzyszewskim.

Jak powiedział Tomasz Michałowski, organizator akcji oraz radny dzielnicy Żoliborz, porządkowanie grobów może być wyjątkowym sposobem na uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że pamięć o zmarłych jest świadectwem o nas samych oraz formą, która zmusza do refleksji. A także poświęcenia własnego czasu. Zdaniem Tomasza Michałowskiego każdy rodzaj upamiętnienia Powstania Warszawskiego jest nadal ważny.

W akcji porządkowania powstańczych grobów na Cmentarzu Wawrzyszewskim bierze udział między innymi Konrad Tarnopolski. "- Mój dziadek walczył w "Żywicielu"i jego brat, który zginął ostatniego dnia powstania" - opowiadał pan Konrad. Dodał, że sam był harcerzem, a patronami jego drużyny byli żołnierze AK "Żywiciel". Zaznaczył, że jako Polacy jesteśmy winni poległym, aby o nich pamiętać. Tym bardziej, że większość żołnierzy "Żywyciela" była młodych i nie zdążyła założyć własnych rodzin, które pamiętałyby o grobach bohaterów.

W akcji porządkowania powstańczych grobów na Cmentarzu Wawrzyszewskim może wziąć udział każdy chętny. Organizatorzy na miejscu zapewniają odpowiedni sprzęt oraz środki czyszczące. 

W niedzielę od 10.00 do 20.00 wolontariusze będą porządkować groby Powstańców Warszawskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

IAR/

Bohaterki wśród bohaterów. Wyjątkowa wystawa IPN o kobietach w Powstaniu Warszawskim

26.07.2024 10:30
Ekspozycja ukazuje 22 kobiety działające w czasie II wojny światowej w konspiracji i walczących w Powstaniu Warszawskim

80. rocznica akcji "Most III". Jak Polacy pomogli Aliantom obronić Londyn przed Wunderwaffe

26.07.2024 12:09
W nocy z 25 na 26 lipca 1944 r., w ramach operacji "Most III" do okupowanej Polski dotarł Jan Nowak-Jeziorański – emisariusz rządu RP, mogący wpłynąć na decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego. W drogę powrotną samolot zabrał polityków i zdobyte przez AK bezcenne dla aliantów części rakiety V-2.

Łazienki Królewskie ucierpiały przez burze i nawałnice. Apelują o wsparcie

26.07.2024 18:10
Muzeum Łazienki Królewskie apeluje o wsparcie. Po nawałnicach, które przeszły nad stolicą w połowie lipca około 100 drzew w kompleksie łazienkowskim zostało powalonych lub uszkodzonych. Ze względów bezpieczeństwa dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie musiała podjąć decyzję, by zamknąć tłumnie odwiedzany historyczny ogród. Obecnie Muzeum wprowadziło czasowe niższe ceny za wstęp, a dzieci i osoby do 26. roku życia kupią bilet za 1 złoty. Można też skorzystać z Karty Dużej Rodziny.

Codzienność Powstania Warszawskiego w grze interaktywnej "Chcieliśmy być wolni"

27.07.2024 21:36
Młodsi i starsi wzięli w sobotę udział w grze miejskiej "Chcieliśmy być wolni - kadry z powstania", którą w stolicy zorganizowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Interaktywna gra jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.