Redakcja Polska

"Lista Ładosia" w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie: świadectwo odwagi i ratunku

05.12.2024 14:55
"Lista Ładosia" – spis nazwisk 3282 Żydów, którzy posiadali tzw. "paszporty Ładosia", trafiła do bazy Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Informację tę podał Instytut Pileckiego, który przez lata prowadził badania nad tą wyjątkową inicjatywą ratunkową polskich dyplomatów i organizacji żydowskich podczas II wojny światowej.
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów Karol Darmoros/IAR

Kim był Aleksander Ładoś?

Lista nosi nazwisko Aleksandra Ładosia, polskiego posła w Szwajcarii w latach 1940–1945, który kierował grupą polskich dyplomatów w Bernie, podejmujących próby ocalenia Żydów przed Zagładą. Dzięki współpracy z organizacjami żydowskimi, grupa dostarczała zagrożonym osobom fałszywe paszporty krajów latynoamerykańskich, takich jak Paragwaj, Honduras, Haiti czy Peru. Inicjatywa objęła między 8 a 10 tys. osób, z których wielu udało się przetrwać wojnę.

Publikacja w Waszyngtonie – nowe perspektywy badań

Opublikowanie "Listy Ładosia" w jednej z największych baz danych dokumentujących losy ofiar i ocalałych z Holokaustu jest ogromnym krokiem w popularyzacji tej historii. Prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego, podkreślił znaczenie tego wydarzenia:

"Powstała możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu wzrosły nasze szanse na odnalezienie kolejnych, dotychczas nieznanych, historii i wzbogacenie badań o nowe źródła i dokumenty".

Lista zawiera nazwiska osób ocalonych z różnych krajów Europy, w tym z okupowanej Polski i Holandii. Na liście znaleźli się m.in. uczestnicy powstania w getcie warszawskim, jak Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman, liderzy ruchu oporu z Francji, Słowacji i Włoch, a także Adam Daniel Rotfeld – późniejszy polski minister spraw zagranicznych – oraz Hannah Goslar, przyjaciółka Anne Frank.

Paszporty życia – cyfrowe archiwum

W 2021 roku "Lista Ładosia" została udostępniona online na stronie www.paszportyzycia.pl, która oferuje pełnotekstowe wyszukiwanie. Portal, dostępny w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim – pozwala na zapoznanie się z historią osób uratowanych dzięki paszportom Ładosia.

"Lista Ładosia" to jedno z największych przedsięwzięć badawczych Instytutu Pileckiego poświęconych Holokaustowi. Jej włączenie do bazy Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie umożliwia międzynarodową współpracę naukową i dotarcie do nowych informacji o losach ocalonych.

Przykład grupy Ładosia ukazuje odwagę i współczucie w czasach niewyobrażalnego zła. Opublikowanie "Listy Ładosia" w Waszyngtonie daje nadzieję na odkrycie kolejnych historii osób, które dzięki paszportom życia uniknęły Zagłady.


PAP/PRdZ/dad

Coraz więcej Rosjan chce przerwania wojny z Ukrainą

23.11.2024 16:41
Rośnie liczba Rosjan, którzy chcą zakończenia wojny z Ukrainą. Według sondażu przeprowadzonego przez firmę Russian Field, 79 procent respondentów poparłoby decyzję Władimira Putina o podpisaniu porozumienia pokojowego.

Pierwszy lot polskiego myśliwca F-35A Husarz. Nowy rozdział w historii lotnictwa wojskowego

03.12.2024 12:09
Kolejny krok ku modernizacji polskich sił powietrznych. W poniedziałek w Teksasie odbył się pierwszy lot testowy nowoczesnego myśliwca F-35A, który został wyprodukowany dla naszego kraju. Samolot o numerze AZ-02, nazwany "Husarz", wystartował z bazy w Fort Worth i po ponad godzinie udanego lotu powrócił na ziemię.

Polak w Kosmosie po 46 latach. Ignis - nowy początek polskiej eksploracji kosmosu

03.12.2024 14:22
46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie wkracza na kosmiczną scenę. Misja Ignis, której nazwa oznacza po łacinie "ogień", jest symbolem narodowej ambicji, rozwoju i odważnego kroku w przyszłość. Na wiosnę 2024 roku astronauta dr Sławosz Uznański, wybrany spośród tysięcy kandydatów, wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), inaugurując nową erę polskich załogowych misji kosmicznych.

Papież dziękuje Polakom za pomoc Kościołowi na Ukrainie

04.12.2024 12:54
Papież podziękował Polakom za pomoc Kościołowi na Ukrainie. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej na placu św. Piotra.