Dziś, Grób Nieznanego Żołnierza stoi w tym samym miejscu, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego i stanowi fragment trzech środkowych arkad Pałacu Saskiego, zniszczonego podczas II wojny światowej. Jest to miejsce pamięci narodowej. Płonie przy nim wieczny znicz, a na warcie honorowej - całodobowo i przez cały rok - stoją żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Zanim uroczyście odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza, w drodze losowania, spośród 15 pól bitewnych, na których toczyły się krwawe boje o niepodległość Polski, wybrano Lwów. Symboliczną Matką Nieznanego Żołnierza została Jadwiga Zarugiewiczowa, której syn Konstanty poległ w sierpniu 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, a jego ciała nie odnaleziono.
2 listopada 1925 roku trumna ze szczątkami bezimiennego obrońcy Lwowa dotarła do stolicy. Po uroczystej mszy w katedrze św. Jana, sprawowanej przez kardynała Aleksandra Kakowskiego, trumna na lawecie armatniej, została przewieziona na plac Saski. W kondukcie szli przedstawiciele najwyższych władz, między innymi prezydent Stanisław Wojciechowski i premier Władysław Grabski.
Grób Nieznanego Żołnierza zaprojektował uznany rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski, autor między innymi monumentalnego pomnika króla Władysława Jagiełly w Nowym Jorku.
Podczas II wojny światowej Grób Nieznanego Żołnierza był dla Polaków symbolicznym miejscem przypominającym lata niepodległości. Po Powstaniu Warszawskim, pod koniec 1944 roku Niemcy wysadzili Pałac Saski i sąsiadujący z nim Pałac Brühla. Zachował się uszkodzony fragment kolumnady nad grobowcem.
Po wojnie odrestaurowany Grób Nieznanego Żołnierza został ponownie uroczyście odsłonięty 8 maja 1946 roku. Odbywają się tu uroczystości państwowe, a w każdą niedzielę w południe - uroczyste zmiany wart. Miejsce to licznie odwiedzają warszawiacy i turyści. W 1989 roku w grobie złożono ziemię pobraną z mogił oficerów polskich pomordowanych w Katyniu.
Przez lata dyskutowano i poruszano kwestię odbudowy Pałacu Saskiego, jednak nie doszło do jej realizacji. Decyzją Sejmu z 2021 roku, Pałac Saski i Pałac Brühla zostaną odbudowane. Jesienią 2022 rozpoczęły się prace archeologiczne i wykopaliskowe. Zakończenie odbudowy zaplanowano na rok 2030.
06:12 24.01 100 lat grobu nieznanego żołnierza.mp3 100 lat temu rząd RP zdecydował o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Materiał Przemysława Pawełka
IAR/PP