Redakcja Polska

W Jarosławiu można zobaczyć wystawę zdjęć Podhala sprzed ponad 100 lat

13.02.2025 16:24
W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich od piątku można podziwiać niezwykłą wystawę "Światłoczułe Podhale", która zabiera zwiedzających w wyjątkową podróż w czasie. Wystawa prezentuje ponad 90 archiwalnych fotografii autorstwa hrabiny Klementyny z Dzieduszyckich Szembekowej, uchwyconych na przełomie XIX i XX wieku.
W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich od piątku można podziwiać niezwykłą wystawę Światłoczułe Podhale, która zabiera zwiedzających w wyjątkową podróż w czasie.
W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich od piątku można podziwiać niezwykłą wystawę "Światłoczułe Podhale", która zabiera zwiedzających w wyjątkową podróż w czasie. Materiały promocyjne

Zdjęcia ukazują malownicze krajobrazy Tatr, zakopiańską architekturę oraz codzienne życie górali. Jak podkreśla kuratorka wystawy, Katarzyna Szarek, "światło i cień splatają się tutaj w nostalgicznych obrazach minionej epoki, tworząc światłoczułe świadectwo historii".

Na fotografiach uwieczniono również znane postaci, takie jak Stanisław Witkiewicz – twórca stylu zakopiańskiego, jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), brat Albert Chmielowski, a także tatrzańscy przewodnicy i budowniczowie zakopiańskich domów.

Unikalne Świadectwo Historii i Kultury

Zdjęcia Klementyny zachowały się na kruchych szklanych negatywach, które dziś stanowią cenne świadectwo historii i kultury Podhala sprzed ponad wieku. Na wystawie można zobaczyć nie tylko same fotografie, ale także oryginalne szklane klisze, zabytkowe aparaty fotograficzne oraz autorskie podpisy Klementyny, które przybliżają historię uwiecznionych miejsc i postaci.

Kim Była Klementyna z Dzieduszyckich Szembekowa?

Klementyna Szembekowa (1855–1929), córka Włodzimierza i Alfonsyny Dzieduszyckich, była niezwykłą postacią. Uznawana za prekursorkę nowoczesnej fotografii reportażowej, Klementyna łączyła pasję artystyczną z niezwykłym wyczuciem chwili. W czasach, gdy kobiety rzadko podejmowały się takiej działalności, ona z obiektywem w dłoni przekraczała granice konwenansów.

Dzięki starannemu wykształceniu, obejmującemu literaturę, muzykę, historię, geografię i języki obce, oraz działalności artystycznej w Krakowie, stworzyła unikalny zapis życia Podhala. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach, m.in. w Zakopanem i Krakowie, gdzie zachwycały swoją precyzją i artystycznym wyczuciem.

Wystawa w Kontekście Jubileuszy

Ekspozycja w Jarosławiu wpisuje się w obchody dwóch ważnych jubileuszy: 200. rocznicy urodzin Włodzimierza Dzieduszyckiego – wybitnego przyrodnika i ojca Klementyny, oraz 100-lecia działalności Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Wystawa "Światłoczułe Podhale" to nie tylko zbiór zdjęć, ale także opowieść o niezwykłej kobiecie, której pasja i odwaga pozwoliły uchwycić życie górali sprzed ponad wieku. Ekspozycja będzie dostępna od 14 lutego do 16 marca.

- Zapraszamy do odkrycia historii, którą Klementyna Szembekowa uchwyciła dla przyszłych pokoleń, z pasją, precyzją i niezwykłym artystycznym wyczuciem - zachęca Katarzyna Szarek, kuratorka wystawy.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Podhale historia Polski

Setny numer kwartalnika „Znad Wilii”. Gratulujemy!

09.02.2025 21:51
Polskie pismo literacko-kulturalne, którego twórcą i szefem jest poeta i dziennikarz Romuald Mieczkowski, ukazuje się w Wilnie od 1989 r.

Film o Andrzeju Wajdzie i promocja polskiej kultury w Kanadzie

11.02.2025 14:08
To inicjatywy Liliany Komorowskiej, polskiej aktorki od lat mieszkającej w USA i Kanadzie; edukowanie świata o osiągnięciach polskich artystów to moja misja – mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

"Biała odwaga" i "Dziewczyna z igłą" prowadzą w rywalizacji o tegoroczne Orły

13.02.2025 13:47
"Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Biała odwaga" Marcina Koszałki, "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego, "Strefa interesów" Jonathana Glazera i "To nie mój film" Marii Zbąskiej - to nominowani do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2025 w kategorii najlepszy film. Ogłoszono listę nominacji do 27. Orłów. Nagrody przyznawane są w 20 kategoriach.