Redakcja Polska

"I nigdy nie wrócili do domu". Wystawa o Obławie Augustowskiej

09.07.2025 15:15
Przyczyny, przebieg i konsekwencje obławy augustowskiej przybliża otwarta w Sejmie wystawa "I nigdy nie wrócili do domu. Alfabet Obławy Augustowskiej".
Audio
  • Dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak wyjaśnia, że wystawa przybliża fakty związane z największą zbrodnią popełnioną na Polakach po zakończeniu II wojny światowej [posłuchaj]
Wystawa poświęcona Obławie Augustowskiej
Wystawa poświęcona Obławie Augustowskiej@IPN_Bialystok

Ekspozycję przygotowali historycy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku mija 80. lat od przeprowadzenia przez sowietów wielkiej obławy na polskich partyzantów na Suwalszczyźnie. W trakcie operacji aresztowano ponad siedem tysięcy osób. Co najmniej 592 z nich - mężczyźni, kobiety, osoby nieletnie - zostało zamordowanych i pochowanych w nieznanym do dziś miejscu. 

Dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak wyjaśnia, że wystawa przybliża fakty związane z największą zbrodnią popełnioną na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Marek Jedynak wyjaśnia, że na wystawie, którą można również oglądać w Augustowie, Białymstoku, Suwałkach i Wiżajnach, znalazły się wyjątkowe dokumenty związane z sowiecką operacją. 

Wystawa zostanie też pokazana 18 lipca w Gibach, gdzie dwa dni później, w niedzielę 20 lipca, odbędą się główne uroczystości upamiętniające zamordowanych Polaków. Prawdopodobne miejsce pochówku około 600 zamordowanych w 1945 roku Polaków znajduje się na terenie Białorusi, tuż za linią granicy. Bez zgody władz Białorusi nie jest możliwe przeprowadzenie prac poszukiwawczych ofiar sowieckiej operacji, ich ekshumacja i godny pochówek.

IAR/ks

Instytut Pileckiego odsłonił Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

13.07.2023 12:47
W siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie został w środę odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który znajduje się przy tzw. Domu Turka, głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. W latach 1945-56 w budynku mieściło się UB.

Dlaczego książka Polaka „Ruś wikingów” została uznana za niebezpieczną przez Rosjan

30.06.2025 14:00
Polski archeolog Władysław Duczko, pracując w Szwecji, napisał książkę o skandynawskich początkach Rusi.

"Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja". Plenerowa wystawa w stolicy

06.07.2025 17:00
Plenerową wystawę „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja” oglądać można na Trakcie Królewskim w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 17 sierpnia.

Wystawa historycznego plakatu studenckiego w Muzeum Niepodległości w Warszawie

06.07.2025 20:53
Kultura studencka w Polsce w drugiej połowie XX wieku odegrała ważną rolę kulturalną i polityczną. Zebrane na wystawie plakaty ukazują ambicje i możliwości ówczesnego środowiska studenckiego.