Redakcja Polska

Ambasada RP w Rzymie przestrzega włoskie media przed określeniem "polski obóz"

26.01.2021 13:59
Ambasada RP we Włoszech przed obchodzonym 27 stycznia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu zaapelowała do włoskich mediów o zwracanie najwyższej uwagi na używanie poprawnej nazwy obozu Auschwitz zgodnie z formułą UNESCO jako nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Audio
  • Ambasada RP w Rzymie do włoskich mediów: Auschwitz-Birkenau nie był polskim obozem. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady Auschwitz
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady AuschwitzFoto: Pixabay

W ostatnich dniach na różnych, zazwyczaj niszowych, lokalnych włoskich portalach ponownie pojawiło się sformułowanie "polski obóz". Jak ustaliła PAP, można je znaleźć między innymi na stronie tygodnika diecezji w Padwie, dziennika "Il Gazzettino" czy portalu Prealpina.

W apelu do włoskich mediów, udostępnionym PAP we wtorek przez polską ambasadę, podkreślono, że chce ona uniknąć "przykrych sytuacji", które zmuszają do zwracania się o korektę i usunięcie określenia "polski obóz". Zaznaczono, że sformułowanie to pogarsza "już panujące zamieszanie dotyczące historii Szoah".

"Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną na temat Zagłady dokonanej przez nazistowskie państwo niemieckie na okupowanym terytorium Polski i zasiewa wątpliwość w sprawie jego odpowiedzialności, obrażając w ten sposób pamięć o milionach polskich obywateli, Żydów oraz innych ofiar nazizmu" - głosi nota ambasady RP w Rzymie.

Przypomniano w niej, że nie istniały "polskie obozy" i że niedopuszczalne jest stosowanie tego sformułowania również jako skrótu myślowego w odniesieniu do położenia geograficznego.

W apelu placówka dyplomatyczna oświadczyła: "Jeśli chcemy wykorzenić ziarna nietolerancji, musimy wszyscy, poczynając od mediów, być ostrożni w stosowaniu definicji".


PAP/dad

76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz

27.01.2021 06:30
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

Zbigniew Rau nie wyklucza zablokowania Nord Stream 2. "Impuls nie przyjdzie z Niemiec"

26.01.2021 10:26
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau nie wykluczył zablokowania Nord Stream 2, ale - jak mówi - impuls nie przyjdzie z Niemiec. Szef polskiej dyplomacji powiedział Polskiemu Radiu, że po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego, przez Niemcy przetoczyła się dyskusja na temat zasadności Nord Stream 2, ale wygrali w niej ci, którzy dążą do dokończenia inwestycji. Nie zmienia tego fakt, że teraz dyskusja w Niemczech odżyła.

Resort zdrowia przygotowany do transportu Polaka w śpiączce. "Decyzja jest po stronie brytyjskiej"

26.01.2021 07:42
Ministerstwo Zdrowia jest przygotowane do transportu Polaka z Wielkiej Brytanii, który pozostaje w śpiączce, ale teraz decyzja jest po stronie brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości - przyznał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.