Pomnik Gloria Victis przeszedł w ostatnim czasie rewitalizację. Prace renowacyjne monumentu wraz z otoczeniem: czterema grobami dowódców Armii Krajowej rozpoczęły się z inicjatywy Komitetu Społecznego Wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego "Ratujmy Groby Powstańcze".
Stanisław Majewski podczas uroczystości przekazania opieki nad pomnikiem podkreślił, że dla żyjących powstańców warszawskich pamięć o ich poległych kolegach "jest powołaniem i obowiązkiem".
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że pomnik Gloria Victis "to miejsce szczególne, bo raz w roku staje się sercem Warszawy, a może nawet sercem Polski".
Tradycja zbierania się 1 sierpnia w godzinę "W" przed pomnikiem Gloria Victis ma już kilkadziesiąt lat. Także w czasach, gdy komunistyczne władze nie zezwalały na obchodzenie rocznic powstania, warszawiacy, rodziny poległych oraz żyjący powstańcy przychodzili na Wojskowe Powązki, by w milczeniu oddać hołd bohaterom, złożyć kwiaty oraz zapalić znicze na ich grobach.
Pomnik Gloria Victis stanowi centralny punkt zwartego obszaru kwater, w których znajdują się groby żołnierzy wszystkich oddziałów Armii Krajowej walczących w Powstaniu – ich prochy zostały ekshumowane w latach 1945–1947 z terenu całej Warszawy i złożone na Powązkach Wojskowych. Nazwa pomnika – „chwała zwyciężonym” – jest nawiązaniem do opowiadania Elizy Orzeszkowej poświęconego powstaniu styczniowemu, w którym autorka podkreśla, że walczącym o wyzwolenie ojczyzny należą się cześć i szacunek, niezależnie od wyniku starć.
Pomnik w postaci wysokiego obelisku z czarnego granitu zwieńczony jest urną i narożnikami z granitu. Na czterech bokach widnieją napisy z brązu: „Żołnierzom Armii Krajowej poległym za wolność”, „1939–1944”, „Powstanie Warszawskie 1.VIII – 2.X.1944”, „Gloria Victis”.
IAR/ep