Redakcja Polska

Podczas uroczystości w Belwederze rodziny ofiar totalitaryzmów otrzymały noty identyfikacyjne swych bliskich

09.03.2023 13:56
W sumie tożsamość odzyskało 20 osób, których szczątki w ostatnich latach odnalazł zespół wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka.  
Audio
  • Rodziny ofiar totalitaryzmów otrzymały noty identyfikacyjne swych bliskich - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości w Belwederze
Uroczystości w BelwederzeFoto: PAP/Andrzej Lange

To uczestnicy niepodległościowej konspiracji, żołnierze antykomunistycznego podziemia oraz ofiary zbrodni niemieckich i sowieckich. Krzysztof Szwagrzyk podczas uroczystości mówił, jak ważna to chwila.  

W liście do uczestników uroczystości odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego prezydent Andrzej Duda podkreślał jak istotne jest przywracanie pamięci o polskich bohaterach

Wśród zidentyfikowanych, wymienionych podczas uroczystości w Belwederze, znalazł się Wacław Czępiński "Zbyszek", żołnierz Armii Krajowej oraz Delegatury Sił Zbrojnych na Lubelszczyźnie, zamordowany w 1949 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie, a także Mieczysław Adamiec ps. "Ciemny", Jan Chowański ps. "Tadek", Henryk Filipecki ps. "Tarzan" czy Ireneusz Kiwacz ps. "Komar".

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powiedział, że Polska po wielu dekadach upomniała się o swoich bohaterów.  - Poprzez uroczystość wypełnia się deklaracja "Polsko ufam tobie" – podkreślał prezes Nawrocki.

Wśród zidentyfikowanych osób są ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie, zmarli i zamordowani w więzieniu w Raciborzu, żołnierze podziemia antykomunistycznego z terenów Małopolski oraz jedna ofiara komunistycznego więzienia w Warszawie. Lista zidentyfikowanych dotychczas ofiar totalitaryzmów obejmuje 240 nazwisk.

IAR/ep

Instytut Pamięci Narodowej wręczył nagrody "Świadek Historii"

26.10.2022 12:28
Tegoroczni laureaci to działacze polonijni z Rumunii, Australii, Kazachstanu i Włoch oraz badacze dziejów zbrodni nazistowskich z Niemiec i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii.

Archiwum IPN otrzymało niezwykłe pamiątki. To świadectwo o osobach, które zesłano na Syberię

17.02.2023 10:46
Instytut Pamięci Narodowej otrzymał od córki zesłańczyni syberyjskiej Janiny Broszkiewicz notesik z kory brzozowej, w którym robiła notatki. To świadectwo o osobach, które przebywały na zesłaniu, w tym o tych, którzy nie przeżyli. 

W Warszawie uczczono 70. rocznicę śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

27.02.2023 15:50
Organizator i dowódcy Kedywu Armii Krajowej, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego zginął zamordowany przez komunistów 24 lutego 1953 r.