Redakcja Polska

W Kijowie demontują pomnik ugody kozaków z Rosją. Ten sojusz miał wpływ na rozbiór Rzeczpospolitej

02.05.2024 13:45
W Kijowie rozpoczął się demontaż kamiennej rzeźby przedstawiające kozacką Radę Perejesławską zwołaną przez hetmana Bohdana Chmielnickiego. Poinformował o tym oficjalny kanał Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej w Telegramie. Historycy ukraińscy często uznają, że sojusz z Moskwą w dłuższej perspektywie był dla Ukrainy tragiczny, a w historiografii polskiej akt ten jest pokazywany jako początek rozbioru przez Rosję Rzeczypospolitej.
Demontaż pomnika Rady Perejesławskiej. Kijów, 30.04.2024 r.
Demontaż pomnika Rady Perejesławskiej. Kijów, 30.04.2024 r. Zdj: KMDA / Telegram

Jak zauważa portal belsat.eu, prace przy demontażu pomnika mają potrwać kilka dni, gdyż pomnik składa się z około 20 elementów ważących 6-7 ton. Wcześniej konstrukcja została zbadana przez fachowców, by podczas demontażu nie została uszkodzona. 

Kompozycja jest elementem Łuku Wolności Narodu Ukraińskiego, który do 14 maja 2022 roku nosił nazwę Łuku Przyjaźni Narodów, a kijowianie nazywają go Jarzmem. Został on odsłonięty w 1982 roku z okazji 1500-lecia Kijowa i 60-lecia ZSRR. Po rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę władze Kijowa zdecydowały się nie tylko na zmianę nazwy, ale także demontaż rzeźby przedstawiającej przyjaźń Ukrainy z Rosją - czytamy na belsat.eu.

Demontaż pomnika Rady Perejesławskiej. Kijów, 30.04.2024 r. Zdj: KMDA / Telegram Demontaż pomnika Rady Perejesławskiej. Kijów, 30.04.2024 r. Zdj: KMDA / Telegram

Upamiętniona w czerwony marmurze Rada Perejesławska została zwołana przez hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego w styczniu 1654 roku w Perejesławiu. Zawarła ona ugodę z Wasylem Buturlinem, reprezentującym cara rosyjskiego Aleksiego I. Treść dokumentu jest uważana za sporną, gdyż jego część zaginęła, a możliwe że została zniszczona na polecenie cara Piotra I.

Ugoda perejasławska zakładała, że na Ukrainie Naddnieprzańskiej powstanie Hetmanat pod protekcją rosyjskiego cara. W historiografii polskiej akt ten jest pokazywany jako początek rozbioru przez Rosję Rzeczypospolitej. Historiografia rosyjska i sowiecka przedstawiają ugodę perejesławską jako "kluczowe wydarzenie zjednania bratnich narodów Rosji i Ukrainy".

Historycy ukraińscy często uznają, że sojusz z Moskwą w dłuższej perspektywie był dla Ukrainy tragiczny, jednak w chwili zawierania go było to rozwiązanie taktyczne.

Więcej na belsat.eu.

Dzień Flagi RP. Jakie jest znaczenie kolorów barw narodowych?

02.05.2024 09:53
Mija dwadzieścia lat, od kiedy drugi maja jest Dniem Flagi. Od 2004 roku każdy Polak może swobodnie eksponować polską flagę każdego dnia. 

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Kidawa-Błońska: zawsze bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami

02.05.2024 14:00
Niech Wasza duma z polskiego dziedzictwa będzie dla nas wszystkich inspiracją do współpracy, wzajemnego wsparcia i zacieśniania więzi między Polakami na całym świecie - przekazała w czwartek w nagraniu z życzeniami dla Polonii marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Zawsze bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami"

02.05.2024 12:20