Redakcja Polska

Powstańcy Warszawscy wspominają początek walk sprzed 80 lat

30.07.2024 17:49
Odznaczenia i ordery, a także wspomnienia z okresu walki sprzed 80 lat. W Muzeum Powstania Warszawskiego Powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Anna Duszkiewicz na spotkaniu przedstawicieli władz państwowych z uczestnikami Powstania Warszawskiego na terenie Muzeum Powstania w Warszawie.
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Anna Duszkiewicz na spotkaniu przedstawicieli władz państwowych z uczestnikami Powstania Warszawskiego na terenie Muzeum Powstania w Warszawie. Fot.: PAP/Rafał Guz

Witold Gębicz pseudonim "Sagan" wspominał, że Powstańcy nie mieli dobrego uzbrojenia. - Te pięć, sześć dni przed godziną W, to u Niemców była panika, ale już 31 i 1 nie było tej paniki. Pamiętam, gdy przystępowałem do powstania miałem wtedy 15 lat, na Czerniakowskiej 181 od rana już była zbiórka, przykre było to, że nie było broni - opowiadał.

Janusz Kaźmierczak pseudonim "Janusz" w 80 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego wspominał, jak z dnia na dzień stał się żołnierzem. - Miałem 16 lat, to było dla mnie duże przeżycie, dostałem furażerkę, opaskę, karabin stary, rosyjski z I wojny światowej, stałem się żołnierzem - wspominał.


Posłuchaj
00:50 13122992_1.mp3 Odznaczenia i ordery, a także wspomnienia z okresu walki sprzed 80 lat. W Muzeum Powstania Warszawskiego powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Materiał Tomasza Zielenkiewicza (IAR)

 

Henryka Kowalik, pseudonim "Róża" wspominała, że gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miała 14 lat. - Cieszyłam się, że jest wojna, że mogę się przydać, że mogę powalczyć, to było moje motto, pomagałam tak, jak mogłam, na przykład nieść nosze - opowiadała.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.

IAR/dad

"Zwyczajni’44" – nowa książka Agnieszki Cubały o cywilach w powstaniu warszawskim

30.07.2024 11:16
"Zwyczajni' 44" to opowieść o cywilnych mieszkańcach stolicy, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.

80. rocznica Powstania Warszawskiego. Muzeum Niepodległości przygotowało dwie nowe wystawy

29.07.2024 11:53
Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Ekspozycje to "Powstanie Warszawskie medalami pisane" ze zbiorów Przemysława Dąbka oraz "Powstanie Warszawskie - pamięć i duma" autorstwa Krzysztofa Chojnackiego.

O Powstaniu Warszawskim na Słowacji. Inicjatywy Ambasady RP w Bratysławie

30.07.2024 14:22
Słowacja też w tym roku obchodzi 80 rocznicę największego antyniemieckiego zrywu podczas wojny, Słowackiego Powstania Narodowego, które wybuchło pod koniec sierpnia 1944 roku. Sami Słowacy przyznają, że właśnie z powodu tego, jak ważną (choć również kontrowersyjną) rolę odgrywa to wydarzenie w ich pamięci, bardzo niewiele wiedzą o przebiegającym niemal równolegle Powstaniu Warszawskim. M.in. dzięki aktywności Ambasady RP w Bratysławie może się to w tym roku zmienić.

Komentarze z Polski: spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Rafała Trzaskowskiego z Powstańcami Warszawskimi

30.07.2024 17:30
W audycji: spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Powstańcami Warszawskimi. List przewodniczących Komisji ds. Unii Europejskiej, wyrażający zaniepokojenie pierwszymi tygodniami węgierskiej prezydencji w Radzie UE, nabiera dodatkowego znaczenia - napisał senator KO Bogdan Klich, odnosząc się do słownego ataku premiera Węgier Viktora Orbana na Polskę. Protesty po wyborach przeciwko Nicolasowi Maduro w całej Wenezueli. Polityk ogłosił wygraną w przeprowadzonych w weekend wyborach mimo sygnałów sugerujących zwycięstwo opozycji. 30 lat temu zmarł Ryszard Riedel, wokalista i autor tekstów grupy rockowej "Dżem". Miał 38 lat. W pamięci fanów pozostał jedną z najważniejszych postaci muzyki, która przyczyniła się do rozwoju specyficznej polskiej odmiany bluesa.